Ознака: заштита

Дирекцијата за заштита и спасување со препораки за претстојниот топлотен бран

Дирекцијата за заштита и спасување, согласно најавите на УХМР ги информира граѓаните, дека под влијание на многу топла воздушна маса во наредните денови ќе...

Со биосмарт-ориз до поздрава животна средина

Здружението „Оризова братимка“ е единствено кај нас што произведува биосмарт-ориз Биосмарт-оризот се произведува со сеидба на суво, односно со редосеалка, и водата се пушта кога...

Препораки до граѓаните поради најавите за топлотниот бран

Дирекцијата за заштита и спасување согласно најавите на УХМР за топлотниот бран со температури до 40 степени, апелира до граѓаните да ги почитуваат основните...

Предупредување до туристите за заштита од комарци

Грција Со почетокот на туристичката сезона, здравствените власти во Грција, покрај опасностите од пожарите, предупредуваат и на неопходната заштита од болестите што се пренесуваат со...

Дополнителни мерки за заштита од мигрантите

Босна и Херцеговина Соочени со нарушената безбедносна состојба поради присуството на мигрантите во населените места, Владата на Унско-санскиот кантон одржа вонредна седница на која е...

Влада: Сите институции ќе работат Охридскиот регион да остане под закрила...

Владата на денешната седница ја усвои информацијата за постапување по препораките на УНЕСКО и одлучи да продолжи со исполнувањето на релевантните препораки и одлуки...

Селски стражи за заштита од насилството на мигрантите

Босна и Херцеговина Населението во околината на Велика Кладуша не живее нормален живот, откако е отворен привремениот мигрантски центар во нивната близина Безбедносната состојба во делови...

И на Големата мајка и е потребна заштита од УНЕСКО

Во познатото „Неолитско село“ на локалитетот Тумба Маџари не се продаваат ни сувенири, ни влезници иако пред 11 години е изградена куќа и за...

Како борбата за Националниот театар создаде искра за протестите во Албанија

Спасувањето на Националниот театар на Албанија стана симбол на социјалните проблеми и неправди со кои се соочува земјата, пренесува турската телевизија ТРТ. Според кажувањата...

Наjдобрите лични безбедносни возила

Некои од најдобрите автомобили што се отпорни на куршуми а удобни Сите што се загрижени за својата безбедност при возењето избираат блиндирани автомобили. Има автомобилски...