31.8 C
Skopje
28.7.2021 - 12:34

Ознака: заштита

СДСМ: Секој има обврска да ги почитува мерките, мораме да дадеме...

Секој граѓанин е еднакво важен во битката со коронавирусот, само со почитување на мерките за заштита на здравјето им помагаме на здравствените работници. Само...

Еден новозаразен од Прилеп, тројца од долненското Десово

Во изминатите 24 часа Центарот за јавно здравје од Прилеп, како што информираше градоначалникот Илија Јованоски, регистрирал четири новозаразени лица од ковид-19, од кои...

Прашањето за безбедноста на рестораните ја измачува и Америка

Пред неколку месеци, да одлучите каде ќе јадете беше едноставна работа. Но, по настапувањето на корона-кризата, ваквите одлуки, заедно со сите одлуки кои ги...

Полицијата за 24 часа опомена девет лица за неносење маски

Во текот на изминатото деноноќие, според статистиката на МВР, на ниво на целата држава 29 лица не ја почитувале забраната за движење, при што...

Маските за лице не се препорачливи за сите деца

Носењето маски за лице е воведено во поголем дел од земјите во светот, поради спречување на ширењето на коронавирусот, но експертите предупредуваат дека за...

СЗО и натаму не препорачува носење маски за сите

Светската здравствена организација во понеделникот изрази неподготвеност да ја поддржи идејата да препорача носење маски за сите што излегуваат надвор, велејќи дека има само...

Дали е потребно да се дезинфицира храната заради заштита од коронавирус?

Моментално нема докази дека ковид-19 се пренесува преку храна. Меѓутоа вирусот може да живее на површините, вклучувајќи ја амбалажата на храната, дури и до...

Здравствените работници максимално да се заштитат себе и сите околу себе

На седумнаесеттиот состанок на Главниот координативен кризен штаб за обезбедување целосна координација во врска со спречување на внесување и ширење на коронавирус ковид-19, посебно...

Заштитни мерки во Панама: Еден ден ќе излегуваат жените, а наредниот...

Панама најави строги карантински мерки со кои, во обид да се забави ширењето на коронавирусот, ќе се одвојат граѓаните според пол, објави „Ројтерс“. Почнувајќи од...

Град Скопје апелира патниците во автобусите да носат заштитни маски и...

Градот Скопје препорачува патниците кои го користат јавниот автобуски превоз да користат средства за лична заштита – маски и ракавици. Како што информираат градските власти,...