19.8 C
Skopje
21.6.2021 - 1:15

Ознака: заштита

ССНМ апелира да се заштитат новинарите и медиумските работници за време...

Со оглед на комплицираната ситуација поради коронавирусот, како и строгите протоколи кои ќе се применуваат на денот на гласањето, Самостојниот синдикат на новинари и...

Руските власти ископале ров околу село за да го заштитат од...

Руските власти ископале ров околу оддалечено сибирско село за да го стават во карантин, откако десетици жители се заразиле со ковид-19. Локалните власти веруваат...

Жбогар: Охридското Езеро треба да го зачувате за идните генерации

Амбасадорот на Европската Унија, Самуил Жбогар му даде поддршка на градоначалникот Константин Георгиевски во справувањето со дивоградбите во Охрид. Тој упати и апел до...

Тестирај масовно, носи заштита масовно!

Македонското општество, или дел од него, уште еднаш покажа дека нема висока свест за колективната и општествена одговорност. Индивидуалниот егоизам повторно е многу поголем...

Активисти поставија инсталации со бројот на заболени пред фабриките во Штип

Во текот на денешниот ден во Штип, арт активистите спроведоа акција поврзана со неодговорното однесување на работодавачите, превозниците, работниците и институциите, откако беа заразени...

Европол вклучен во заштита на јагулите

Запленети повеќе од две илјади килограми стаклена јагула. Поради зголемениот шверц со овој вид риба, Европол организира низа операции за негово спречување. Таквиот вид...

„Форбс“ објави листа на безбедни земји за заштита од пандемијата, Македонија...

Најбезбедни држави во планот за заштита од пандемијата на коронавирусот е Швајцарија, додека најопасни се Јужен Судан, покажува листата на „Форбс“. Балканските земји: Србија, Хрватска, Босна...

СДСМ: Секој има обврска да ги почитува мерките, мораме да дадеме...

Секој граѓанин е еднакво важен во битката со коронавирусот, само со почитување на мерките за заштита на здравјето им помагаме на здравствените работници. Само...

Еден новозаразен од Прилеп, тројца од долненското Десово

Во изминатите 24 часа Центарот за јавно здравје од Прилеп, како што информираше градоначалникот Илија Јованоски, регистрирал четири новозаразени лица од ковид-19, од кои...

Прашањето за безбедноста на рестораните ја измачува и Америка

Пред неколку месеци, да одлучите каде ќе јадете беше едноставна работа. Но, по настапувањето на корона-кризата, ваквите одлуки, заедно со сите одлуки кои ги...