31.8 C
Skopje
31.7.2021 - 20:55

Ознака: заштита

Дезинфекција на улиците низ Прилеп за заштита од ковид-19

Во Прилеп денеска продолжија активностите за заштита на здравјето на граѓаните од вирусот ковид-19. Согласно донесените одлуки на последниот состанок на Општинскиот кризен штаб,...

Од денеска забрането е групирање по 22 часот, казната е 500...

Од денеска забрането е групирање на отворено на повеќе од четири лица по 22 часот, а казната за непочитување на оваа мерка е 500...

Филипче: Мерките за заштита кои се во Собранието мора итно да...

Министерот за здравство, Венко Филипче, изјави дека мерките за заштита од ковид-19 кои се во Собранието мора итно да се донесат.   - Пратениците да покажат...

Респираторните маски H95 најдобри за заштита од ковид-19

Направени се неколку истражувања за тоа кој материјал е најсоодветен за маска за заштита од коронавирусот. Научниците споделуваат едноставен трик. Велат дека за да...

До заштитниот меур на Путин не се стигнува лесно

Кога Федералната служба за безбедност изминатата пролет ја контактирала фирмата за опрeма и индустриско чистење „Мизоти“ на Олга Изранова и ги побарала нејзините услуги,...

СЗО повикува на подобра заштита на здравствените работници

Здравствените работници, кои се во првите редови во борбата против пандемијата на Ковид-19, плаќаат висока цена со своето здравје, предупреди Светската здравствена организација (СЗО),...

Филипче: Образовниот процес е важен, но не смееме да го занемариме...

На денешната прес-конференција, министерот за здравство, Венко Филипче, во однос на наставата на училиштата, истакна дека децата треба да следат настава, но образовниот процес...

Кардиоваскуларни вежби како заштита од коронавирусот

Подложноста на коронавирусот е поврзана со неколку фактори, вклучувајќи ги возраста (луѓе на возраст над 60 години), дебелината, дијабетесот, хипертензијата и кардиоваскуларните заболувања. Додека...

Анти-ДДоС заштита од Неотел за безбеден континуитет во работењето!

Дали сте заштитени од сајбер напади? Со сѐ поголемиот број на хакерски напади во последниот период, како во светот па така и кај нас, легитимно...

Агенција за заштита на лични податоци: ДИК направила повеќе пропусти за...

Агенцијата за заштита на личните податоци утврди повеќе повреди на прописите за заштита на личните податоци од страна на Државната изборна комисија, при вонредната супервизија...