10.3 C
Skopje
13.5.2021 - 1:18

Ознака: заштита

Шведскиот премиер призна дека властите го потцениле првиот бран на вирусот

Шведскиот премиер Стефан Левен изјави дека официјалните лица кои се залагале да не се воведуваат ограничувачки мерки за време на првиот бран на пандемијата...

МЖСПП: Мечкиното грозје важен ресурс кој треба грижливо да го собираме

На денешниот видео настан организиран од Фондацијата „Информација и заштита на природата” (ФИЗП), Подружница во Република Македонија во соработка со Министерството за животна средина...

Маричиќ: Ќе се подигне нивото на заштита на новинарите и медиумските...

Министерот за правда Бојан Маричиќ во обраќањето на вебинарот „Изменување и дополнување на Кривичниот законик на Северна Македонија: Решение за зајакнување на безбедноста на...

Градоначалничката Петровска повика на одговорно однесување на битолчани

Градоначалничката на Општина Битола, Наташа Петровска, попладнево одржа состанок со дел од штабот за заштита и спасување, на кој се разговараше за моменталната состојба...

Филипче: Засега не треба да се прават дополнителни рестрикции

Засега не треба да се прават дополнителни рестрикции, истакна министерот за здравство, Венко Филипче. Тој на денешната прес-конференција моменталната ситуација ја оцени како крајно сериозна,...

Дезинфекција на улиците низ Прилеп за заштита од ковид-19

Во Прилеп денеска продолжија активностите за заштита на здравјето на граѓаните од вирусот ковид-19. Согласно донесените одлуки на последниот состанок на Општинскиот кризен штаб,...

Од денеска забрането е групирање по 22 часот, казната е 500...

Од денеска забрането е групирање на отворено на повеќе од четири лица по 22 часот, а казната за непочитување на оваа мерка е 500...

Филипче: Мерките за заштита кои се во Собранието мора итно да...

Министерот за здравство, Венко Филипче, изјави дека мерките за заштита од ковид-19 кои се во Собранието мора итно да се донесат.   - Пратениците да покажат...

Респираторните маски H95 најдобри за заштита од ковид-19

Направени се неколку истражувања за тоа кој материјал е најсоодветен за маска за заштита од коронавирусот. Научниците споделуваат едноставен трик. Велат дека за да...

До заштитниот меур на Путин не се стигнува лесно

Кога Федералната служба за безбедност изминатата пролет ја контактирала фирмата за опрeма и индустриско чистење „Мизоти“ на Олга Изранова и ги побарала нејзините услуги,...