Ознака: заштита

Eдна доза на „Фајзер“ обезбедува имунитет и заштита од различни видови...

Само една доза од вакцината на „Фајзер“ предизвикува имунолошки одговор сличен на оној генериран од организмот по инфекцијата и обезбедува заштита од различни видови...

Владата донесе заклучоци за заштита на Охридскиот Регион

По последните случувања со градежните активности на локацијата ресторан-дискотека „Парк“, Министерството за култура предложило информација до Владата за потребата за интегриран, координиран и синхронизиран...

Турција испрати погрешен сигнал, смета Германија

Одлуката на Турција да се повлече од Истанбулската конвенција, наменета за заштита на жените од семејно насилство, испрати погрешен сигнал до Европа и турските...

„Оксфорд“: Вакцините штитат од бразилскиот вид, проблем е јужноафриканскиот

Според новата студија на британскиот Универзитет „Оксфорд“, постојните вакцини штитат од бразилскиот вид коронавирус, а мутацијата што првпат беше откриена во Јужна Африка е...

Законот за заштита на природата обезбедува интегрална заштита на Водно

Во иницијативата што ја поведуваат граѓански организации и неколку професори од Шумарскиот факултет (наспроти четириесетина професори од Институтот за биологија и Институтот за географија...

Руската вакцина „ковивак“ штити од коронавирусот две до три години

Повторна вакцинација со препаратот против коронавирусот „ковивак“ може да се изврши за две до три години, рече главниот лекар на медицинскиот центар „Лидер на...

Заев: Заедничка акција за заштита на Охридскиот регион

Претседателот на Владата, Зоран Заев, во придружба на министерот за транспорт и врски, Благој Бочварски, денеска имаше средба со градоначалниците на општина Охрид Константин...

Директорот на „Гамалеја“: Докажано е дека „спутник В“ штити најмалку 9...

Александар Гинзбург, директор на Рускиот истражувачки центар за епидемиологија и микробиологија „Гамалеја“, рече дека е докажано дека вакцината против ковид-19, „спутник В“, обезбедува имунитет...

Шахпаска: Приоритет е брза и ефикасна постапка за заштита на жртвите...

Министерката за труд и социјална политика, Јагода Шахпаска денска учествуваше на завршната конференција во рамки на проектот „Евалуација на стандардите за фер судење и...

Шведскиот премиер призна дека властите го потцениле првиот бран на вирусот

Шведскиот премиер Стефан Левен изјави дека официјалните лица кои се залагале да не се воведуваат ограничувачки мерки за време на првиот бран на пандемијата...