Ознака: затоплување

Ќе се реши проблемот со затоплувањето на спортската сала „Боро Чурлевски“

Спортската сала „Боро Чурлевски“ во Битола ќе биде една од петте спортски сали во државата, во која ќе биде решен проблемот со затоплувањето преку...

Лондон, Осло и Дубровник први би биле потопени од глобалното затоплување

Новото истражување спроведено од НАСА даде листа на европски градови што први би биле потопени од глобалното затоплување. Гренланд е на пат овој век...

Затоплување на времето со температури до 20 степени

Следува период на сончево време со пораст на дневната температура. Денеска времето ќе биде сончево, проследено со минимални температури од -2, а максимални до...

Продолжува трендот на глобалното затоплување

Според анализите на НАСА и на НОАА, во 2018 година биле измерени температури на воздухот на Земјата, што биле четврти најтопли од 1880 година...

Гинекологија Чаир и болниците во Куманово и Струмица ќе се затоплуваат...

Уште во текот на минатата година преземавме одредени чекори за промена на системот на греење во повеќе јавни здравствени установи. Ставивме приоритет на Специјалната...

Трамп: Научниците за глобалното затоплување имаат политичка агенда

Американскиот претседател Доналд Трамп ги обвини научниците за климатски промени дека имаат политичка агенда, фрлајќи сомнеж на тоа дали луѓето се виновни за растечките...

Последно предупредување на научниците за затоплувањето

Водечките научници за климатски промени предупредуваат дека не остануваат многу години за да се задржи глобалното затоплување на максимални 1,5 Целзиусов степен, границата по...