Ознака: затвор

Пентагон размислува за повторно отворање на затворот во Гвантанамо

Министерството за одбрана на САД соопшти дека изработило предлог-документ во кои се наведени услови за повторно отворање на затворот во американската воената база Гвантанамо...

Затворски казни за десет вработени во весникот „Заман“

Десет вработени во весникот „Заман“, кој е затворен од турските власти, денеска се осудени на затворска казна во траење до девет години, под обвинение...

Индиски гуру осуден на доживотен затвор за силување

Доживотен затвор за силување малолетна ученичка заработи влијателниот гуру Асарам Бапу, пресуда што му ја изрече индискиот суд. Седумдесет и седум годишниот Бапу, кој за...

Повозрасните Јапонки бегаат од самотијата во затвор

Припадниците на повозрасната популација во Јапонија се чувствуваат изолирано, па се почесто се насочуваат кон криминал во надеж дека затворот ќе им овозможи нов...

Абдеслам осуден на 20 години затвор за нападите во Брисел

Судот во Брисел го осуди џихадистот Салах Абдеслам на 20 години затвор за терористички обид за убиство на полицајци. Абдеслам, единствениот преживеан од терористичките...

Индонезиски политичар осуден на 15 години затвор поради корупција

Поранешниот претседател на индонезискиот Парламент, Сетја Нованто денеска е осуден на 15 години затвор поради вмешаност во проневера на 170 милиони долари државни пари...

Салах Абдеслам осуден на 20 години затвор за оружен инцидент во...

Затворска казна од 20 години пресуди денеска Судот во Брисел за Салах Абдеслам за терористички обид за убиство врз полицајци. Абдеслам, единствениот преживеан од терористичките...

Фејзи Азири вратен во затворот во Штип

Фејзи Азири, еден од обвинетите за петкратното убиство кај Смилковското езеро на 12 април 2012 година, денеска во 13.30 часот со полициско обезбедување е...

Кривична за екс директорот на затворот Гевгелија

Кривична пријава за злоупотреба на службената положба е покрената против поранешниот директор на затворот во Гевгелија. Полициската станица Гевгелија поднесе кривична пријава против П.Н.(62) од...

Насилства во американски затвор, најмалку седум мртви

Седум затвореници се убиени, а најмалку 17 се тешко повредени во насилствата во строго чуван затвор во Јужна Каролина, соопштија денеска американските власти. Тепачката меѓу...