30 C
Skopje
19.9.2018 - 17:19

Ознака: затвор

Внукот на Енвер Хоџа пуштен од затвор

Ослободен е од понатамошно издржување на затворската казна Ермал Хоџа, внук на поранешниот претседател на Албанија,Енвер Хоџа, кој поради шверц на кокаин од Јужна...

Косовски и македонски државјанин побегнале од затвор во Косово

Двајца затвореници, 28-годишниот К.Г. од Урошевац и 31-годишниот Ш.Н., дражавјанин на Република Македонија, двајцата осудени за кривично дело „тешка кражба“, побегнаа вчера од затворот...

Пронајдениот пес „спаси“ Американец од педесетгодишна затворска казна

Пронаоѓањето на пес доведе до решавање на криминален случај во Орегон, САД, односно до ослободувањето на Американец кој го почна отслужувањето на 50-годишна затворска...

Поранешен советник на Трамп осуден на казна затвор

Поранешниот дипломатски советник на Доналд Трамп, Џорџ Пападопулос (31) осуден е на 14 денови затвор поради лажно сведочење во истрагата за можна соработка меѓу...

Девет години затвор за поранешен потпретседател на ФИФА

Поранешниот потпретседател на ФИФА, Хуан Анхел Напуд, е осуден на деветгодишна затворска казна заради рекетирање и корупција во текот на неговиот мандат. Тој е...

Дескоска: Во Идризово подобрени услови за затворениците

Градењето нови сместувачки капацитети во КПД „Идризово“ е една од мерките што Владата и Министерството за правда ги презема за подобрување на условите за...

Четири години затвор за поранешниот потпретседател на ФИФА

Поранешниот потпретседател на Светската фудбалска федерација (ФИФА) и претседател на Бразилската фудбалска конфедерација, Жозе Марија Марин е осуден на четири години затвор за корупција. Судот...

Има ли живот по затворот?

Програмата за ресоцијализација на осудениците започнува со почнувањето на издржувањето на казната, но далеку дека завршува со излегувањето од затвор. Напротив, токму тогаш треба...

Градоначалникот на Ново село Стојчев доби казна затвор од 18 месеци

По денешната главна расправа, струмичкиот суд ги изрече пресудите за градоначалникот на Ново село – Боро Стојчев и останатите лица кои на 10 јули...

Убиецот на Мартин Нешкоски пуштен од затвор на лекување

Осудениот за убиството на Мартин Нешкоски, Игор Спасов, привремено е пуштен од затворот „Идризово“ поради здравствени проблеми. Тој првично добил прекин на издржувањето на затворската...