15.8 C
Skopje
25.10.2020 - 14:37

Ознака: затвореници

Осум затвореници осудени на смртна казна починале од коронавирус во Калифорнија

Осуммината затвореници осудени на смрт, починале од коронавирус во најстариот затвор во Калифорнија, Сан Квентин. Во тој затвор биле заразени дури две третини од...

Затвореник од „Идризово“ се заразил на викенд, 18 затвореници во самоизолација

Осумнаесет затвореници од затворот „Идризово“ се во самоизолација поради контакт со осуденик што се заразил со коронавирус. Директорот Боби Мојсовски вели дека целото крило...

Иран е подготвен за размена на затвореници со САД

Иран е подготвен за целосна размена на затвореници со Соединетите Американски Држави, изјави портпаролот на иранската Влада, Али Рабеи. - Ние сме подготвени да размениме...

Њујорк има најмалку затвореници во последните 70 години

Бројот на затвореници во Њујорк, САД, падна под 4.000 минатата недела, првпат во 70 години, среде пандемијата на коронавирус, изјави градоначалникот Бил де Бласио. Градот...

Затворите ќе примаат нови осуденици од септември

Владата ја усвои уредбата со законска сила за роковите во судските постапки за време на вонредната состојба за постапувањето на судовите и Јавните обвинителства,...

Затвореници запалија затвор во Болоња

Бесни поради безбедносните мерки за коронавирусот донесени од властите, голем број затвореници го презедоа затворот во Болоња, предизвикувајќи пожар, пренесува РТ, додавајќи дека немирите...

Иран привремено ослободи 54.000 затвореници поради коронавирусот

Иран привремено ослободи повеќе од 54.000 затвореници за да се справи со ширењето на новиот коронавирус во преполните затвори, пренесува „Би-би-си“. Портпаролот на судот Голамхосеин...

Пред да ме погубите, дајте ми пилешко

Во некои затвори, непосредно пред да бидат погубени, затворениците имаат можност за последен пат да ја вкусат храната што ја сакаат. Ним им е...

Путин и Зеленски телефонски разговараа за нова размена на затвореници

Претседателите на Русија и Украина, Владимир Путин и Володимир Зеленски, разговараа за нова размена на затвореници, соопштија украинските власти. Првата операција од овој вид се...

Македонија четврта во регионот по бројот на затвореници

Според познавачите, ваквите податоци говорат дека во Македонија има пренатрупаност во казнено-поправните установи, но и проблематичен затворски и судски систем Македонија, Албанија и Србија имаат...