-10 C
Skopje
17.1.2019 - 8:34

Ознака: затвореници

Иран ќе екстрадира 242 затвореници во Авганистан

Официјалните власти во Иран најавија дека ќе екстрадираат 242 затвореници во Авганистан кои претходно се осудени во таа земја, потврди заменик-министерот за правда на...

Албанија ќе амнестира најмалку 600 затвореници

Најмалку 600 осудени лица, од сите затвори во Албанија, најверојатно ќе ги напуштат затворските ќелии за новогодшните празници. Предлог-законот за нивна амнестија е подготвен од...

Чувари пуштиле затвореници на молитва, 113 избегале

Повеќе од 100 затвореници избегале од затвор во западниот дел на Индонезија откако ги совладале стражарите за време на молитва, соопшти денеска локалната полиција. Вкупно...

Забележани тенденции за радикализација на машки затвореници од 18 до 24...

Забележани се тенденции за потенцијални закани од радикализација или елементи на насилен екстремизам кај машки лица на возраст од 18 до 24 години во затворите во...

Албанија со најголем број затвореници во регионот

Според бројот на жители, Албанија има најголем број затвореници во регионот. Според податоците прибрани од Организацијата Призон Стадис (Prison Studies) објавени во „World Prison Brief“,...

Телефонски разговор Лавров-Помпео за судбината на затворениците во американски и руски...

Рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров во денешниот телефонски разговор со државниот секретар на САД Мајк Помпео оценил дека „деструктивниот" пристап на Вашингтон...

Има ли живот по затворот?

Програмата за ресоцијализација на осудениците започнува со почнувањето на издржувањето на казната, но далеку дека завршува со излегувањето од затвор. Напротив, токму тогаш треба...

Ким Џонг-ун прифати да ослободи и помилува американски затвореници

Севернокорејскиот лидер Ким Џонг-ун изјави дека го прифати предлогот на САД да ги ослободи и да ги помилува американските државјани, кои беа во затвор во Северна...

Насилства во американски затвор, најмалку седум мртви

Седум затвореници се убиени, а најмалку 17 се тешко повредени во насилствата во строго чуван затвор во Јужна Каролина, соопштија денеска американските власти. Тепачката меѓу...

Примерните затвореници ќе посетуваат културно-уметнички настани

Министерот за култура Роберт Алаѓозовски и директорот на КПУ Затвор Скопје во Шуто Оризари Ѓоко Котевски ќе потпишат меморандум за соработка со кој се...