Ознака: затвора

Каде што политиката ги затвора вратите, културата ги отвора

Живееме во општество што во самата своја структура и во сите свои сегменти не го препознава значењето, а со тоа не ги познава ни...

„Танец“ ја затвора јубилејната 70. година со концерт и монографија

Ансамблот „Танец“ ја затвора јубилејната 70. година од своето постоење со голем новогодишен концерт и промоција на монографија. По серијата концертни чествувања низ градовите...

Со премиера на „Медена земја“ и концерт на „Фолтин“ вечерва се...

Со доделувањето на наградите, премиерата на документарниот филм „Медена земја“ на Тамара Котевска и Љубомир Стефанов и концерт на групата „Фолтин“ вечерва во Куршумли-ан...

Се затвора најголемиот пазар на кучешко месо во Јужна Кореја

По преговорите меѓу локалните власти и продавачите на кучешко месо, донесена е одлука за затворање на најголемиот пазар на кучешко месо во Јужна Кореја,...

Се затвора „Танц-фест“ со „Секвенци“

Свеченото затворање на „Танц-фест“, со изведба на „Секвенци - Минато/Сегашност/Иднина“, ќе се одржи вечерва, во 20 часот, во Македонскиот народен театар. „Секвенци“ е приказ на...

„Тишина, на турнеја сме!“ го затвора „Танц-фест“

Компанијата „Покемон“ е една од најатрактивните француски танцови компании, кои ја негуваат синергијата помеѓу современиот танц и хипхопот Со претставата „Тишина,на турнеја сме!“ вечерва, во...