Ознака: затворање

Меркел е против затворање на границите на ЕУ поради ковид-19

Германската канцеларка Ангела Меркел предупреди дека е против затворање на границите во рамките на земјите-членки на Европската Унија во услови на континуирано глобално ширење...

Италијанскиот министер за економија: Приоритет на владата е да се избегне...

Италијанскиот министер за економија, Роберто Гвалтиери, вели дека апсолутен приоритет на владата е да избегне целосно затворање на државата. Тој додава дека тоа ќе го...

Царовска: Нема ширење на ковид-19 во училиштата

Немаме ширење на ковид-19 во училиштата, додека не се создадат услови за затворање остануваме на овој модел, изјави министерката за образование Мила Царовска, како...

Во Словенија 1.656 нови случаи на коронавирус – се затвораат рестораните,...

Во Словенија во последните 24 часа се потврдени 1.656 нови случаи на коронавирус, нешто помалку од претходниот ден. Бројот на хоспитализирани лица и бројот...

Инспекторите ќе можат да ги затвораат кафеаните со новите законски измени

Со новите построги мерки кои се во собраниска процедура инспекторите ќе можат веднаш да ги затвораат угостителските објекти до 30 дена и да изрекуваат...

Затворање на филмскиот фестивал за млади „Џифони Македонија“

Шест дена богати со многу филмови, разговори, уметност и креативност оставија зад себе 300-те учесници на 8.Филмскиот фестивал на млади „Џифони Македонија“. Охрабрени млади...

Москва ги затвора училиштата на две недели

Москва од следниот понеделник ќе ги затвори училиштата на две недели поради брзиот раст на бројот на заразени со коронавирус. Русија во последните 24 часа...

Мелбурн ги затвора речиси сите продавници и фабрики за да го...

Вториот по големина австралиски град Мелбурн, во кој веќе на сила е ноќен полициски час, најави нови ограничувања за индустријата, вклучително и трговијата и...

Грција ги затвора граничните премини Меџитлија и Стар Дојран

Граничните премини Меџитлија и Стар Дојран вечерва од полноќ па сè до 4 август ќе бидат затворени за секаков вид  сообраќај. Од МВР информираат дека...

Грција ги затвора границите за српски државјани

Грција од утре во 6 часот наутро ги затвора границите за српските државјани. Српските туристи кои веќе се наоѓаат Грција, која важи за популарна дестинација...