-2.2 C
Skopje
21.1.2022 - 8:40

Ознака: засолниште

Љубителите на планината останаа без засолниште на Пелистер

Покрај без планинарскиот дом „Копанки“, кој се запали пред нецели девет години, љубителите на Пелистер деновиве останаа и без „Ловечката куќа“, која откако беше целосно...

Бегалците од законот ја користат Македонија како засолниште

Голем е бројот на оние што го прекршиле законот и бегаат од раката на правдата, како во земјава така и во странство. Поради последново,...

Спасениот функционер ги отвори очите на светот за киднапирањата во Авганистан

Висок функционер на авганистанската влада се здоби со засолниште од страна на Велика Британија, откако беше киднапиран и измачуван од талибанците, пренесува „Гардијан“. Докторот Мохамед...

Замрзна Моклишко Езеро – зимското засолниште на лебеди и други ретки...

Преселните птици што прелетуваат преку Македонија често зимата ја минуваа тука, но сега, поради мразот, тие се повлекуваат појужно, на Тиквешко Езеро и околу...

Кенгурот Роџер го прослави засолништето за кенгури

Во засолништето „Алис Спрингс“ кенгурите се секогаш на прво место Минатата недела почина мускулестиот кенгур Роџер, кој стана планетарно популарен благодарение на атлетското и мускулесто...