Ознака: зариф

Ненајавениот гостин го разбранува самитот Г7

Иранскиот министер за надворешни работи Мохамед Џавад Зариф вчера оствари кратка и ненајавена посета на самитот на Г7 во Франција, пренесува „Би-би-си“. Тој присуствуваше на...

Зариф до САД: Почитувајте го Техеран или ќе се соочите со...

Иран е подготвен да го принуди светот да зборува со Иранците само со почит и ако е потребно, Техеран ќе се соочи со сите...

Зариф му се спротивстави на Трамп: Кратката војна помеѓу САД и...

Иранскиот министер за надворешни работи, Мохамед Џавад Зариф, изјави дека ставот на американскиот претседател, Доналд Трамп, дека судирот со Иран би бил краткотрајна војна...

Зариф: Преговорите со САД не се табу, но треба да имаат...

Иранскиот министер за надворешни работи, Мохамед Џавад Зариф, изјави дека преговорите со САД нема да бидат табу, но без дневен ред тие ќе бидат...