2.8 C
Skopje
25.10.2021 - 8:33

Ознака: заразени

Нови 639 заболени и шестмина починати од ковид-19

Во последните 24 часа се направени 5.390 тестирање, а регистрирани се 639 нови случаи на ковид-19: Скопје – 218, Тетово – 113, Гостивар –...

Расте бројот на заболени со коронавирус во Србија

Во последните 24 часа во Србија се потврдени 579 нови случаи на коронавирус од 10.360 тестирани примероци. Починаа три лица, а во болница се...

Регистрирани 72 нови случаи на коронавирус, нема починати

Во последните 24 часа во Македонија се потврдени 72 нови случаи на коронавирус, нема починати, соопшти Министерството за здравство. Направени се 5.759 тестирања, а најголем број...

Во Србија „експлодира“ бројката на новозаразени, медиумите предупредуваат на нов бран

По појавата на делта-сојот во Србија, тамошните експерти предупредуваат дека епидемијата ќе зададе уште еден „удар“, а според пишувањето на Б92, се чини дека...

Во Израел има повеќе од 2.000 заразени со ковид за еден...

Министерството за здравство на Израел објави дека повеќе од 2.000 луѓе биле позитивни на Ковид-19 во понеделникот, што е најмногу од март. Како што е...

Пет патници позитивни на ковид-19 вратени од Грција, 13 се во...

Дел од патниците од автобус кој се враќал од Грција се во изолација, откако пристигнале во Македонија на 20 јули. Во автобусот имало 26...

Англија по укинувањето на мерките: Стотици илјади луѓе во изолација, маркетите...

Англија во понеделникот ги укина скоро сите ограничувања поврзани со пандемијата на коронавирус. Првата недела е одбележана со зголемување на бројот на новозаразени, недостиг...

На фестивал во Холандија каде се влегувалo со ковид-потврди има над...

Повеќе од 950 луѓе се заразени со коронавирусот на фестивал во Холандија, иако влегувале со ковид потврди. Фестивалот за електронска музика Веркнипт во Утрехт, според...

Бројот на заразени во Израел порасна за 3.000 отсто

Расте бројот на заразени со коронавирусот во Израел и се смета дека бројките се високи поради ширењето на индискиот сој. Во земјата има пораст...

Зголемениот број на заразени во Тетово е поради свадба и семејна...

Комисијата за заразни болести ја следи епидемиолошката состојба во Тетово и е во комуникација со локалниот центар за јавно здравје по зголемувањето на бројот...