-9.2 C
Skopje
26.1.2022 - 5:30

Ознака: заразени

Четири нови смртни случаи од коронавирусот во Вашингтон

Во американската сојузна држава Вашингтон починаa нови четворица луѓе од коронавирус, со што бројот на смртни случаи во САД се искачи на шест. Државата...

Филипче: Во Италија нема наши државјани заразени со коронавирус

Нема македонски државјани заразени со коронавирус во регионот на северна Италија, соопшти во изјава за медиумите министерот за здравство, Венко Филипче. Тој посачи дека утринава...

Тројца пациенти излекувани од коронавирус во Италија

Вкупно 424 лица се заразени со коронавирус во Италија. Досега во земјата починаа 12 лица од вирусот, а тројца пациенти се излекувани, покажуваат податоците...

Во Италија заразени пет деца, во Австрија почина италијанска туристка

Петмина малолетници се заразени со коронавирус во Италија. Четворица од нив се во Ломбардија, а еден случај е забележан во Венето. Во Ломбардија, две...

Бројот на заразени во Италија се зголеми на 322, починаа 10...

Бројот на пациенти со коронавирус во Италија се искачи на 322, додека бројот на починати се искачи на 10 лица. Ова го соопшти шефот на...

Светските амбасади ќе ги евакуираат здравите државјани од јапонскиот крузер

Бројот на заболени од коронавирусот на крузерот во Јапонија, од вчера порасна за 70. Министерот за здравство на Кина, Кацунобу Като изјави дека направени...

Над 1.700 здравствени работници во Кина се заразени со коронавирусот

Повеќе од 1.700 здравствени работници во Кина се заразени со коронавирусот. Заменик-директорот на Националната здравствена комисија на Кина изјави дека речиси 1400 луѓе ѝ...

Бројот на заразени со коронавирусот не расте драстично надвор од Кина

Нема драстично зголемување на бројот на заболени лица од новиот коронавирус надвор од границите на Кина, освен патниците на крузерот, што сега се во...

Коронавирусот стигна и во Европа

Две лица се заразени со коронавирус во Франција, потврди тамошната министерка за АФП. Француската министерка за здравство, Агнес Бузин изјави дека во Франција се...

Во првите два месеци од годината забележани 34.000 заразени лица од...

Во првите два месеци од 2019 година евидентирани се над 34.000 случаи на зараза од сипаници, поголем дел во Украина, информираше Светската здравствена организација....