Ознака: заразени

Регистрирани 357 новозаразени со ковид-19, починаа пет лица

Во последните 24 часа се направени 3.121 тестирања, а регистрирани се 357 нови случаи на ковид-19 во: Скопје – 140, Кавадарци – 35, Прилеп...

Новиот вид коронавирус зарази и вакцинирани луѓе во старски дом во...

Коронавирусот влезе во старскиот дом „Санкт Мариен“ во градот Белм по повторната вакцинација на одделенијата. Домот за стари лица во целата корона-криза помина без инфекција...

Секој петти новозаразен во Данска го има новиот вид на вирусот

Секое петто новозаразено лице во Данска, кај кое е откриен вирусот во последната недела од јануари, е заразено со новиот вид што беше откриен...

Регистрирани 175 нови случаи на ковид-19, починаа седум лицa

Министерството за здравство информира, согласно податоците од Институтот за јавно здравје во последните 24 часа се направени 1.733 тестирања, а регистрирани се 175 нови...

Една третина од излекуваните од коронавирус повторно се разболуваат

Една третина од луѓето кои се лекувале од коронавирус по пет месеци морале повторно да бидат згрижени во болница, според студија на британскиот универзитет...

Регистриран 361 нов случај на ковид-19, починаа 14 лицa

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 2176 тестирања, а регистрирани се 361 нови случаи на ковид-19 во: Скопје-164, Куманово-17,...

За една седмица 115 новозаразени од ковид-19 во Прилеп

Од Центарот за јавно здравје Прилеп информираат дека изминатата седмица, во периодот од 28 декември 2020 до 3 јануари 2021 година, во општина Прилеп...

Во Црна Гора 339 нови случаи на коронавирус

Во Црна Гора се потврдени 339 нови случаи на коронавирус, од 1.714 тестирани, а пет лица починаа. Вкупниот број на смртни случаи поврзани со ковид-19...

Во Србија 1.966 нови случаи на коронавирус, починаа 37 лица

Во текот на последните 24 часа во Србија се регистрирани 1.966 случаи на коронавирус, а починаа 37 лица. Направени се 7.573 тестови. Хоспитализирани се 7.631...

Во светот над 85 милиони луѓе заразени со коронавирус

Во светот од почетокот на пандемијата потврдени се вкупно 85.027.813 случаи на коронавирус. Од инфекцијата оздравеле 60.149.687 луѓе, а починале 1.844.685, покажуваат најновите податоци од...