-0.2 C
Skopje
26.1.2022 - 20:39

Ознака: заразени

Бројот на починати зголемен за 76,4 проценти, а на реинфекции за...

Според неделниот извештај на Институтот за јавно здравје во периодот од 17 до 23 јануари 2022 година, тестирани се 39.289 материјали во лабораториите во...

СЗО: Повеќе од 340 милиони луѓе во светот се заразиле со...

Најголем број заразени со Ковид-19 е регистриран на 20 јануари, кога во рок од 24 часа се идентификувани 3.933.319 случаи Бројот на регистрирани случаи на...

Европските темелни принципи заразени во пандемијата

Кога станува збор за принципиелноста на Унијата во однос на прашањето за проширувањето, токму земјите-членки (квалификувани како „проблематични“, според Брисел) се оние што се...

Ќе имаме десетина илјади заразени од коронавирус на ден, предупреди Кон

Епидемиологот и член на кризниот штаб во Србија, Предраг Кон, во изјава за тамошните медиуми ја коментира влошената епидемиолошка состојба во Србија, но и...

Регистрирани 542 нови заразени со ковид-19, починале седум лица

Министерството за здравство информира, согласно податоците од Институтот за јавно здравје дека во последните 24 часа: Направени се 5.990 тестирања, а регистрирани се 542...

Шеесет и седум отсто од новите случаи со ковид-19 се невакцинирани

Министерството за здравство ја објавува анализата на вакцинирани, од позитивни случаи со ковид-19, во период од 6 август заклучно со 30 декември. За вакцинирани...

Пријавени 6 починати во последните 24 часа, а и едногодишно дете...

Министерството за здравство информира дека согласно со податоците од Институтот за јавно здравје во последните 24 часа се направени се 3.511 тестирања, а регистрирани...

Британија трет ден по ред бележи рекордни бројки на заразени

Велика Британија трет ден по ред бележи рекорден број на нови случаи на Ковид-19. Денеска се пријавени 93.045 нови инфекции. Здравствените власти пријавиле и 111...

Велика Британија и Данска со рекордни бројки на новозаразени од коронавирус

Во Велика Британија и во Данска во изминатото деноноќие регистрирани се рекордни бројки на заразени од коронавирус. Во Велика Британија евидентирани се 88.376 нови случаи,...

Најмалку 50 лица заразени од омикрон-сојот на божиќна прослава во Осло

Најмалку 50 луѓе во Осло биле заразени од омикрон-сојот. Случаите се поврзани со неодамнешната божикна прослава на една компанија во ресторан во Осло, изјавиле официјалните...