Ознака: зараза

Австриската серија „Фројд“ стигна на Нетфликс

Австриско-германската телевизиска серија за познатиот светски невролог и основач на психоанализата Сигмунд Фројд стигна на Нетфликс, со наслов „Фројд“. Првата сезона, која изобилува со...

Наместо во самоизолација, шетал и заразил многумина

МВР ќе поднесе кривична пријава против Ф.К. коj се однесувал спротивно од одлуките на Владата, ги прекршил мерките за самоизолација и притоа заразил неколку...

Се пребројуваат Македонците што сакаат да се вратат дома

Во услови кога насекаде се затвораат границите и се запира сообраќајот, се прават напори македонските државјани што се блокирани низ светот, преку Австрија, да...

Италијански лекар што работеше во Кина дава совети за избегнување на...

Кинеската влада назначи италијански лекар што работеше во болница во Шенжен да се приклучи на студиската група за изучување на коронавирусот, по што тој...

Шест деца од Скопје во домашна изолација, предложено затворање на училиштата

Вкупно шест деца од Скопје од денеска се во домашна изолација. Станува збор за  три деца од основното училиште „Владо Тасевски“ во Козле, две...

Животот во италијанското жариште на коронавирусот

    Луѓе со заштитни маски, опустошени полици по маркетите и генерално празни улици се вообичаена појава во повеќе места на северот на Италија, по избивањето...

Холивудскиот хит има морничави сличности со коронавирусот

Љубителите на филмот „Зараза“ од 2011 година укажаа на морничави сличности помеѓу епидемијата на коронавирусот со случувањата од овој холивудски филм. Во трилерот, во кој...

Работиме да не дојде до зараза со африканска чума

Посакуваме и работиме да не се префрли африканската свинска чума во земјава и трошиме пари за да не дојде до тоа, бидејќи на овој...

МЗ: Нема опасност од зараза со МРСА, во Стоматолошкиот клинички центар...

Министерството за здравство информира дека нема опасност од зараза со бактеријата МРСА, откако таа е пронајдена кај еден од вработените на Универзитетски стоматолошки клинички...

Страв од колера на лет од Алжир до Франција

Авион со 141 патник и член на екипажот денеска бил ставен во карантин во францускиот град Перпинан, каде пристигнал од алжирскиот град Оран, поради...