26.9 C
Skopje
17.7.2019 - 19:08

Ознака: Запад

Дали Западот меша нов шпил карти за Балканот?

Какви промени во надворешната политика кон Балканот и Македонија ќе предизвикаат политичките случувања во земјите како САД, Британија и Германија, кои се наши стратегиски...

Кога Истокот се среќава со Западот

На првиот ден од форумот во Криница-Здруј преовладуваа прашања поврзани со европските случувања и иднината на Унијата. Интересно, официјални јазици на форумот на кои...

„Нејасен концепт“ или криза на Западот!

Деновиве беше објавено дека на Солана му бил дозволен влез во САД зашто го посетил Иран и сега се наоѓа на американскиот список на...

Кризата на Западот

По скорашниот самит на Г7 самитот во Канада, повеќе нема сомнежи дека Западот е во криза. Точно, „западните“ држави често водеа различни надворешни политики...

Асад: Западот нема да ја обновува Сирија

Сирискиот претседател Башар ал Асад порача дека Сирија нема да им дозволи на западните инвеститори да учествуваат во обновата на таа држава уништена од...

Захарова: Целосно се отворивме кон Западот, но бевме излажани

Од крајот на Студената војна Русија во целост се отвори кон западните земји, но тие нė излажаа, изјави портпаролката на руското Министерство за надворешни...

Западот бара стабилен преговарач од Приштина

На Европската Унија ѝ е потребна стабилна косовска влада, која ќе може да ги исполни обврските што ги презема од Бриселскиот договор за регулирање...