11.8 C
Skopje
16.10.2021 - 17:57

Ознака: западен

Единствено Вашингтон гледа со оптимизам на „подотворената врата на ЕУ“

Меѓу декларативните заложби на европските челници за продолжувањето на процесот на проширување (но без рокови или датуми) и видливата разочараност кај балканските лидери, единствени...

Западен Балкан губи милијарди евра поради одливот на мозоци

Заминувањето на младите го чини регионот милијарди евра на годишно ниво, покажуваат последните истражувања на британските институти направени во врска со миграцијата на Западен...

По зачленувањето во ЕУ, соседите забораваат на Западен Балкан

Аналитичарите со кои се консултира „Дојче веле“ сметаат дека сегашната активност на Хрватска кон регионот е недоволна, а со поактивно ангажирање Хрватска може да...

Западен Балкан под ризик за перење пари!

Националните процени за ризикот се разликуваат од земја до земја, затоа што правните системи се различни, како и луѓето и социјалната култура, нивото на...

Каков пробив планира Грција кон земјите од Западен Балкан?

Специјалното вклучување во балканската проблематика на министерот за надворешни работи Никос Дендијас веднаш по стапувањето на должност претставува уште една најава дека Грција решително...

Кој (ќе) понуди повеќе за Западен Балкан?

Во новите геополитички односи меѓу Западот и Истокот се води „тивка“ војна за превласт на Балканот. Додека Русија и Кина за време на пандемијата...

Најниски оцени за судството и слободата на изразување

Годишен осврт на Стејт департментот за состојбата во Западен Балкан Високата корупција во власта и судството, ограничувањата на слободата во изразувањето, нападите врз новинарите и...

Каква е комуникацијата меѓу власта и опозицијата во земјите од...

Тоа што за Македонија стана редовна практика и за прашања од помал „национален“ интерес, во другите земји од Западен Балкан одржувањето „лидерски средби“ се...

Потврдена европската иднина со многу предуслови

По гласањето на Европскиот парламент за напредокот на земјите од Западен Балкан Албанија, Македонија и Србија треба да продолжат да се фокусираат на фундаменталните реформи,...

Помалите членки на ЕУ во дипломатска офанзива за Западен Балкан

Во одвоени иницијативи е нагласениот интерес, пред сѐ на Хрватска и на Словенија, и на другите земји што имаат поблиски економски и политички односи...