24.8 C
Skopje
31.7.2021 - 10:53

Ознака: западен брег

Израелската политика се обедини против сладоледот и подзаборави на шпионскиот скандал

Шпионскиот скандал со софтверот „Пегаз“ на компанијата „НСО“ веќе не претставува главна тема во Израел, откако беше засенет од контроверзите во врска со американската...

Израел со беспилотни летала ги растура протестите на Западниот Брег

Израелските сили минатата недела користеле беспилотни летала за да ги растурат палестинските демонстрации на окупираниот Западен Брег, пренесува „Хаарец“. Употребата на дронови од пошироки размери...

Нетанјаху вети анексија на дел од Западниот Брег

Израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху најави дека ќе изврши анексија на дел од окупираниот Западен Брег на границата со Јордан доколку повторно биде избран на...

Нетанјаху најави анексија на Западниот Брег

Израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху најави дека ќе почне да го проширува суверенитетот на Израел над Западниот Брег ако повторно стане премиер по претстојните избори....

Израелски медиуми: Трамп подготвува формирање на палестинска држава

Администрацијата на американскиот претседател Доналд Трамп подготви мировен план за Блискиот Исток, кој предвидува формирање на палестинска држава на 85 до 90 отсто од...