Ознака: западен балкан

Договорена соработка помеѓу ЕУ и Западен Балкан за управување со границите

На дводневниот министерски состанок на Европската унија за Западен Балкан, што се одржува во Тирана, европскиот комесар за миграции, внатрешни работи и државјанство, Димитрис...

Јункер: Земјите од Западен Балкан нема да влезат во ЕУ пред...

Претседателот на Европската комисија Жан-Клод Јункер изјави денеска дека западнобалканските земји мора повеќе да напредуваат пред да се приклучат на Европската унија. Од говорницата на...

Могерини: Потврдена определеност на Западен Балкан за ЕУ интеграција

Шефицата на дипломатијата на Европската унија, Федерика Могерини вели дека за време на заедничката вечера органзиирана на маргините на ГС на ОН, лидерите на...

Германија и Франција ќе му помогнат Западен Балкан во справувањето со...

Германија и Франција почнаа проект за борба против нелегалната трговија со огнено оружје во земјите од Западен Балкан, во рамки на подготовката на овие...

Палмер: Сите земји од Западен Балкан ќе завршат во ЕУ

Политиката на САД кон Западен Балкан е фокусирана и посветена на помош на земјите од регионот во остварување на нивните цели за приклучување кон...

Јункер за единствен став на ЕУ за приклучувањето на Западен Балкан

Претседателот на Европската комисија Жан-Клод Јункер ја повика ЕУ да дефинира пристап за влезот на Западен Балкан во Унијата. - Ни треба дефиниција за пристапувањето...

Пахор: Ослабена ЕУ нема да се прошири кон Западен Балкан

Слаба ЕУ нема да се прошири кон Западен Балкан, изјави словенечкиот претседател Борут Бахор на стратешкиот форум на Блед и предупреди дека моменталниот застој...

Јункер: ЕУ да дефинира „неотповиклив“ став за проширувањето кон Западен Балкан

Во своето годишно обраќање пред Европскиот Парламент за „Состојбата на ЕУ“, претседателот на Европската комисија, Жан-Клод Јункер, предупреди на надворешните влијанија на Балканот. - Мораме...

Ле Дриан: Франција ја поддржува европската перспектива на земјите од Западен...

Франција ја поддржува европската перспектива на земјите од Западен Балкан и тие по вокација треба да се приклучат кон Европската унија, кога сите критериуми...

Харадинај од Драч – Косово има граници, нема потреба од нивно...

Косовскиот премиер, Рамуш Харадинај, кој учествува на неформалниот состанок на премиерите од Западен Балкан, порача дека Косово има свои граници и истите нема да...