28 C
Skopje
23.9.2018 - 14:40

Ознака: западен балкан

На балканскиот самит во Лондон нема да биде формирана Комисија за...

На дневниот ред на Самитот за Западен Балкан што во вторник ќе се одржи во Лондон, нема да биде потпишана Декларација за формирање на...

Мичел: САД го зголемуваат ангажманот на Западен Балкан

САД го зајакнуваат ангажманот на Западен Балкан, изјави помошникот на американскиот државен секретар Вес Мичел пред Сенатот, кој расправаше за американската политика во Европа. -...

Сијарто: ЕУ да не го одложува проширувањето

Европската унија треба да го забрза проширувањето и да ги вклучи земјите од Западен Балкан, изјави унгарскиот министер за надворешни работи Петер Сијарто. - Треба...

ЕУ грантови од 220 милиони евра за дигитално поврзување на Западен...

Пакетот за поврзување за 2018 година согласно Дигиталната агенда за Западен Балкан која стартува денеска со Дигиталното собрание што се одржува во Софија, има...

Царовска на конференција „Иднината на државите на благосостојба на Западниот Балкан“...

Во последните десет години регионот го имаат напуштено над пет милиони луѓе, поради што се потребни заеднички иницијативи и усогласување на социјалните политики во...

Зошто да брзаме кога ЕУ закочува

Длабоките поделби во ЕУ тлеат уште од поодамна, што беше јасно манифестирано и преку брегзит и излегувањето на Британија од Унијата. Деновиве и нашите...

Транспортната заедница на Западен Балкан за подобро регионално и инфраструктурно поврзување

Српската вицепремиерка и министер за градежништво, сообраќај и инфраструктура Зорана Михајловиќ порача денеска дека Транспортната заедница на Западен Балкан, чие седиште е во Белград,...

ЕК: Македонската економија е на вистински пат

Министерот Тевдовски ја потврди проекцијата на Владата за економски раст од 3,2 отсто. Тоа е во согласност со ревидираната проекција на Европската комисија и...

Ангеловска-Бежоска и Тевдовски на министерскиот дијалог меѓу ЕУ и земјите од...

Гувернерот на Народната банка, Анита Ангеловска-Бежоска и министерот за финансии Драган Тевдовски денеска присуствуваа на министерскиот дијалог меѓу ЕУ и земјите од Западен Балкан...

ЕУ не може да си дозволи прием на Западниот Балкан?

Европската унија нема сила за нов бран проширување и не може да си дозволи прием на земјите од Западниот Балкан, бидејќи тие ќе донесат...