27.2 C
Skopje
18.7.2019 - 15:58

Ознака: западен балкан

Заев: Инвестициските можности на нашата земја се отворени и постојано се...

Во рамки на работната посета на Обединетото Кралство премиерот Заев и вицепремиерот Анѓушев учествуваа на Форумот „Инвестициски можности во брзорастечкиот регион“ во организација на...

ММФ: Инфраструктурата и невработеноста најголем проблем на Западен Балкан

Недостигот од капитал и ниската вработеност се најголемиот проблем на земјите од Западен Балкан, порача високиот регионален претставник на Меѓународниот монетарен фонд за Централна...

Перманентна хипокризија на меѓународната заедница спрема Западен Балкан

Впечатокот во македонската јавност, додека се очекува (и одложува) исполнувањето на ветувањето од европските лидери, е дека ЕУ повторно дрибла со нови изговори, со...

Ќе се олеснуваат трговијата и транспортот на Западен Балкан

Со 26,2 милиони евра од Светска банка ќе се подобрува инфраструктурата, ќе се модернизираат институциите и ќе се зајакне нивната соработка со цел олеснување...

ООН предупредува на алармантно високо ниво на загадување на воздухот во...

Организацијата на Обединетите нации соопшти дека луѓето во сите поголеми градови во регионот на Западен Балкан, вклучително и Скопје, се соочуваат со алармантно високо...

Димитров на министерски состанок на земјите од Вишеградската група и Западен...

На покана на министерот за надворешни работи и европски прашања на Словачка, Мирослав Лајчак, министерот за надворешни работи Никола Димитров, во Братислава ќе учествува...

Заев ја прифати поканата од Црвенковски да поддржи конференција за значењето...

Премиерот Зоран Заев, денеска, му беше домаќин на поранешниот претседател на државата, Бранко Црвенковски, кој на оваа средба се појави во својство на член...

Западен Балкан го губи трпението заглавен во чекалницата на ЕУ

Кварц За влез во ЕУ Србија чека 10, Црна Гора 11, а Македонија 14 години. Толку години овие држави од Западен Балкан се заглавени во...

Потребен е нов пристап на Европа и на САД за проблемите...

Лидерите на Франција и на Германија сфатија дека мора да се насочат кон вистинските решенија за проблемите на Западен Балкан, како што покажа неодамнешниот...

Хан: Дојде време Западен Балкан да се приклучи кон ЕУ

Европскиот комесар за проширување и добрососедски односи, Јоханес Хан изјави дека е дојдено време за интеграциите на Западен Балкан во Европската Унија. Тој тоа го...