38.8 C
Skopje
2.8.2021 - 19:40

Ознака: западен балкан

Брнз на средба со Мицкоски: Важните приоритети треба да бидат прифатени...

Американската амбасадорка, Кејт Мари Брнз, попладнево остварила средба со лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, за да го брифира за извршната наредба на претседателот, Џо...

Економски развој и добрососедски односи се иднината на земјите од Западен...

Министерот за транспорт и врски Благој Бочварски, денеска на граничниот премин „Табановце“ ја прими делегацијата од Република Србија, предводена од министерот за инфраструктура, градежништво...

Словенечкото претседателство ќе ја реафирмира европската перспектива на Западен Балкан

Министерот за надворешни работи, Бујар Османи, денеска се обрати на заедничката седница на Комисијата за европски прашања и на Националниот совет за евроинтеграции на...

Борел: ЕУ мора да го одржи Западен Балкан на европскиот пат

Високиот претставник на Европската Унија за надворешни работи, Жозеп Борел, денеска изјави дека ЕУ мора да го задржи целиот регион на Западен Балкан на...

Недостигот од политичка одлука во ЕУ за Западен Балкан отвора други...

Ветото на Софија ги опструира стратегиските цели на Унијата за проширување, но Европа создава алтернативи Дали државите од Западен Балкан денес се сѐ подалеку од...

Фон дер Лејен: Земјите од Западен Балкан се клучни партнери на...

Претседателката на Европската Комисија, Урсула фон дер Лејен, го поздрави планот на Словенија да се фокусира на односите со Западен Балкан за време на...

Австрија ги стави сите земји од Западен Балкан на зелената листа

Сите земји од Западен Балкан од четврток ќе бидат на епидемиолошката зелена листа на Австрија. Како што е најавено во Виена, со уредбата што ќе...

Меркел: Германија ќе донира три милиони вакцини за Западен Балкан

Германија ќе донира три милиони дози вакцини против Ковид-19 за земјите од Западен Балкан, изјави денеска германската канцеларка, Ангела Меркел. „Ќе го сториме тоа што...

Заев на Самитот за Запaден Балкан: „Да“ за целосна европска интеграција

Премиерот Зоран Заев денес учествуваше на Самитот на земјите од Западен Балкан. Самитот го отвори германската канцеларка, Ангела Меркел, која во своето обраќање се заблагодари...

Курц: Самитот во Берлин ќе ја потврди европската перспектива на Западен...

Австрискиот канцелар, Себастијан Курц, изјави дека Западен Балкан е во непосредна близина на Австрија и дека Австрија е многу заинтересирана за стабилноста и европската...