10 C
Skopje
23.10.2020 - 13:34

Ознака: замена

Доколку наставник се зарази од коронавирус, ќе се ангажира негова замена

Министерката за образование Мила Царовска денеска зборуваше за протоколите за заштите од коронавирусот во училиштата и информираше дека доколку наставникот кој држи настава со...

Белковини како замена за месо

Наут: наутот не е само извор на протеини, туку е богат и со растителни влакна, ниска содржина на масти, минерали, железо, цинк, витамин Б.  Грав:...

Хидросистемот „Стрежево“ инвестира 20.000.000 денари во цевководната мрежа

И покрај проблемите кои го следат работењето на компаниите со коронавирусот, ЈП „Стрежево“ - Битола покрај редовните активности за нормално функционирање на хидроистсмот, своите...

Здрава храна – Леблебијата е одлична замена за месо

Леблебијата е одличен извор на растителни влакна и протеини. Многу научни истражувања покажуваат дека леблебијата помага во намалување на телесната тежина, намалување на ризик-факторите...

Ѓонул Бајрактар ќе ја замени Рашела Мизрахи

Ѓонул Бајрактар, кој пред формирањето на техничката влада беше заменик министер за труд и социјална политика, ги презема овластувањата и одговорностите во раководењето со Министерството...

Дигиталните не се достојна замена на традиционалните честитки

Денес, покрај лесно достапниот високотехнолошки начин за пренесување пораки, многумина се прашуваат дали некој воопшто испраќа празнични честитки? Одговорот е оптимистичен. Имено, според Здружението...

Владата издвои 741 милион денари за замена на загадувачки системи за...

Владата усвои измени во Програмата за намалување на аерозагадувањето за 2019 година, според која се издвојуваат 741.000.000 денари за замена на загадувачки системи за...

Нема субвенции за замена на возилата

Во буџетот за следната година не се предвидени пари за субвенции за набавка на нови возила, информираат од Министерството за економија откако претходно најавија...

Лаксативите не се замена за здрава и избалансирана исхрана!

Доколку опстипацијата не е последица на болест или третман со други лекови, во најголем број случаи можеме сами да ја регулираме, во прв ред...

Владата одобри девет милиони денари за замена на системот за греење...

На денешната седница Владата донесе одлука за одобрување средства од Буџетот за 2019 година во висина од девет милиони денари за замена на системот...