Ознака: заложници

Италијанската полиција го уапси мажот кој држеше заложници

Полицијата го уапси Франческо Амато, кој денеска држеше заложници во пошта во италијанскиот град Пјеве Модолени. Амато пред излегување ослободи уште двајца од четворицата заложници,...

Путин: Екстремисти од ИД почнаа со убивање на околу 700 заложници...

Рускиот претседател Владимир Путин изјави дека екстремисти од ИД почнале со убивање на околу 700 заложници кои неодамна се киднапирани во Сирија. На меѓународен форум...

Заложничка драма во Келн, се слушаат истрели

Заложничка драма е во тек на главната железничка станица во Келн, а според некои информации се слушаат и истрели. Околу 12:45 часот полицијата добила дојава...

Киднаперот во Париз е уапсен, заложниците се ослободени

Францускиот министер за внатрешни работи, Жерар Колон на Твитер објави дека киднаперот во Париз е уапсен, а заложниците се ослободени. Колон ова го објави околу...

Спасени мигранти кои биле држени во заложништво на северот на Грција

Грчката полиција спасила 50 мигранти кои двајца Пакистанци ги држеле како заложници во северна Грција и од нивните семејства изнудувале пари. Како што наведе полицијата,...

Заложничката криза во францускиот маркет заврши со најмалку две жртви

Ослободени се заложниците од супермаркет во градот Треб во јужна Франција. Во објектот останал само човекот кој го извршил нападот и еден полицаец, јавија...