2.9 C
Skopje
19.1.2020 - 15:58

Ознака: заложници

Бивш сосед со години држел во заробеништво холандско семејство

Холандската полиција го уапси австрискиот хаусмајстор Јозеф Брунер, кој наводно држел шест лица како заложници цели девет години. Брунер (58) е осомничен дека семејството,...

Во Бенин загинаа двајца француски војници кои спасуваа заложници

Двајца француски војници денеска беа убиени во операција за спасување на четворица заложници во африканскиот регион Сахел, објавија француските власти. Во соопштението се вели дека...

Уапсен тинејџерот кој држеше четири жени во заложништво

Тинејџерот кој со часови држеше четири жени како заложнички во продавница во град во јужниот дел на Франција беше уапсен по неколкучасовни преговори со...

Вооружен маж држи заложници во продавница во Тулуз

Француската полиција денеска објави дека вооружен маж зел четири лица како заложници во продавница за тутун во предградие на Тулуз. Портпаролката на полицијата изјави дека...

Педесет луѓе се водат како исчезнати во нападот во хотелски комплекс...

Педесет луѓе се уште се водат како исчезнати во хотелскиот комплекс во Најроби по вчерашниот напад, соопшти Црвениот крст. Тоа беше објавено неколку часови откако...

Вооружен маж држи осум заложници во чешкиот град Прибрам

Вооружен маж држи најмалку осум лица како заложници во филијала на „Уникредит“ банка во чешкиот град Прибрам, информира МИА. Според дел од чешките медиуми, мажот...

Три лица повредени откако маж се обидел да земе заложници

Двајца полицајци и една жена-цивил се повредени откако маж се обидел да земе 20 лица за заложници во трговски центар во италијанскиот град Фјуџи. Италијанските...

Италијанската полиција го уапси мажот кој држеше заложници

Полицијата го уапси Франческо Амато, кој денеска држеше заложници во пошта во италијанскиот град Пјеве Модолени. Амато пред излегување ослободи уште двајца од четворицата заложници,...

Путин: Екстремисти од ИД почнаа со убивање на околу 700 заложници...

Рускиот претседател Владимир Путин изјави дека екстремисти од ИД почнале со убивање на околу 700 заложници кои неодамна се киднапирани во Сирија. На меѓународен форум...

Заложничка драма во Келн, се слушаат истрели

Заложничка драма е во тек на главната железничка станица во Келн, а според некои информации се слушаат и истрели. Околу 12:45 часот полицијата добила дојава...