0.8 C
Skopje
21.1.2022 - 11:59

Ознака: закрепнување

Година на културно закрепнување

Музеите се отворени, оркестрите повторно свират, театрите ги најавуваат претстојните сезони, салите се приспособени на мерките за физичка дистанца, публиката полека се врати во...

Велика Британија бележи економско закрепнување

Бруто-домашниот производ (БДП) на Велика Британија доживеа период на закрепнување откако претрпе најголем пад досега во вториот квартал на 2020 година поради пандемијата. Истата...

Балканот зависен од бавното закрепнување во еврозоната

Годинава економијата во земјите од еврозоната се намали за 0,6 отсто, а слични тенденции се очекуваат и во земјите од Западен Балкан, кои се...

Фон дер Лејен: Средствата од фондот за закрепнување стигнуваат кон средината...

Претседателката на Европската комисија, Урсула фон дер Лејен, објави во Брисел дека земјите членки во средината на годината ќе можат да ги добијат првите...

Колку ќе трае економското закрепнување на Македонија

Проекциите на Организацијата за економска соработка и развој велат дека следната година светската економија ќе порасне за 4,2 отсто, додека економското закрепнување ќе биде...

Навални: Патот кон закрепнувањето е јасен, но долг

Рускиот опозиционер, Алексеј Навални, објави фотографија на Инстаграм на која се гледа како се симнува по скали и напиша дека неговиот пат кон закрепнување...

Навални закрепнува и планира да се врати во Русија

Алексеј Навални полека закрепнува во германската болница. „Њујорк тајмс“ пишува дека Навални му открил на германскиот обвинител дека планира да се врати во Русија. -...

Лидерите од Западен Балкан се согласија за регионални мерки за побрзо...

Интензивна економска соработка и регионални пакет-мерки за социо-економско закрепнување од пандемијата на ковид-19 се меѓу заклучоците од дискусијата на лидерите од шесте земји од...

На Кина ѝ беше доволен 1 мај за целосно да го...

Бидејќи епидемијата на коронавирус во Кина е под контрола, многу туристички места повторно беа отворени и привлекоа голем број туристи за време на петдневниот...

Џонсон: Не можам да им се заблагодарам доволно на лекарите, им...

Британскиот премиер, Борис Џонсон им се заблагодари на вработените во лондонската болница што се грижеле за неговото здравје при закрепнувањето од ковид-19. - Навистина, не...