Ознака: закон

И законот изгоре заедно со отпадот

Според предлагачите на измените на Законот за управување со отпад, се брише точката со која се дозволува увоз на отпад што се користи како...

Дескоска жали што ВМРО-ДПМНЕ избега од разговорите за законот за јавно...

Министерката за правда, Рената Дескоска на социјалните мрежи напиша дека жали што преговарачката тројка на ВМРО-ДПМНЕ за Законот за јавното обвинителство вчера избегала од...

Нема напредок во разговорите за законот за јавно обвинителство

Во разговорите за донесување закон за јавно обвинителство не е постигнат напредок ниту по вчерашната средба на партиските работни групи, што се одржа во...

Тера инкогнита

Зоран Дабиќ Зад превезот на желбата за реформа на дипломатијата и личните амбиции на самодокажување и оставање „наследство“ зад себе, во основа, станува збор за...

Со закон за стратегиски инвестиции ќе се спасува животниот стандард

Предлог-законот за стратегиски инвестиции, усогласен со директивите на Европската Унија, влегува во собраниска процедура со европско знаменце. Целта, според министерот за економија Крешник Бектеши,...

Фаличноста на Законот се гледа и од Германија

Во анализата на германскиот весник „Франкфуртер алгемајне цајтунг“ се заклучува дека Законот за употреба на јазиците ја поткопува Македонија до уривање. Претходно и Венецијанската...

Џафери: Не го видов законот, но немам ништо против да се...

Собранискиот спикер Талат Џафери изјави дека дал поддршка на Законот за лустрација и дека нема ништо спорно за него и да се поништи овој...

Уапсени пратеници по донесувањето на Законот за вероисповед

Црногорскиот парламент го усвои Законот за слобода на вероисповед по тензична ноќ, која заврши со инциденти во собраниската сала, по што беа уапсени просрпските...

Инциденти, апсења и блокади по усвојувањето на спорниот закон во Црна...

Во напната атмосфера црногорскиот парламент утрово го донесе законот за слобода на религија по тешкиот инцидент кога пратениците од опозицијата побрзаа да ги тепаат...

Заев: Ако опозицијата ги кочи законите можно е да не поднесам...

Јас сум првиот што секогаш го почитува дијалогот и сега имам намера целосно да го испочитувам, но нема да понесам оставка ако некој ги...