31.8 C
Skopje
25.6.2021 - 11:16

Ознака: закон

Црна Гора: Законот за слобода на вероисповед доби зелено светло

Предложените измени и дополнувања на Законот за слобода на вероисповед добија зелено светло во Законодавно-правната комисија на парламентот на Црна Гора. Комитетот со мнозинство гласови...

СДСМ го повлекува предлог-законот за двојни државјанства на амбасадорите

За време на мандатот ВМРО-ДПМНЕ испраќале амбасадори кои имале двојни државјанства што е спротивно на закон. Го правеле тоа со безобзирно прекршување на Законот...

ЕУ се заканува да ја растури „големата четворка“ ако таа не...

Европската комисија објави предлог-прописи кои би можеле да ги принудат технолошките гиганти да ги сменат своите бизнис практики. Станува збор за досега најагресивниот законски...

Пендаровски ги потпиша измените на Законот за финансирање на политичките партии

Претседателот Стево Пендаровски денеска го потпиша Указот за прогласување на Законот за изменување на Законот за финансирање на политичките партии. - Претседателот Пендаровски очекува дека...

Законот за попис во собраниска процедура

Комисијата за европски прашања на Собранието денеска расправаше по Предлогот на законот за попис, во прво читање. Претседателот на Комисијата, Арбер Адеми, истакна дека станува...

Шкотска е прва земја во која средствата за менструална хигиена ќе...

За сите жени во Шкотска средствата за менструална хигиена ќе бидат бесплатни, откако пратениците во шкотскиот парламент го усвоија Законот за производи за менструација...

Се разгледува кои сектори ќе работат и в недела

Откако министерствата ќе го разгледаат, нацрт-законот за неработна недела ќе биде објавен на ЕНЕР за да се слушне реакцијата од јавноста, соопшти министерката за...

Доживотен имунитет за претседателот на Русија и за неговото семејство

Долниот дом на рускиот парламент го поддржа законот со кој се обезбедува имунитет на претседателот на државата и на членовите на неговото семејство, дури...

Шахпаска: Законот за спречување и заштита од дискриминација обезбедува заштита на...

Министерката за труд и социјална политика, Јагода Шахпаска, денеска учествуваше на Националната конференција за недискриминација организирана од страна Мрежата за заштита од дискриминација. - Борбата...

Училишниот час ќе трае пократко од 40 минути, учебната година би...

Собранието вчера вечерта ги изгласа измените на Законите за основно и средно образование со кои се обезбедува непречено организирање на наставата во државата и...