19.8 C
Skopje
22.6.2021 - 4:37

Ознака: закон

Унгарија доби два месеца за да го смени конторверзниот закон за...

Европската унија денеска на Унгарија и даде рок од два месеца да го смени контроверзниот закон, со кој се бара граѓанските организации да ги...

Собранието го донесе дополнетиот закон за спречување и заштита од насилство...

Собранието денеска со консензус го донесе дополнетиот предлог на закон за спречување и заштита од насилство врз жените и семејното насилство. Пратениците го донесоа и...

Има ли Македонија своја индустрија на влијание

Лобирањето е активност што е продукт на модерните демократски држави и опфаќа секакви области на политиката од локално ниво, па до национално дејствување на...

Собранието го изгласа Законот за попис

По 19 години во април ќе се одржи попис на населението во земјава. Собранието денеска со 62 гласа „за“, без „против“ и „воздржани“, го...

Новиот закон за буџети наскоро влегува во собраниска процедура

На денешната редовна седница Владата го разгледа и усвои предлог-законот за буџети со цел имплементација на реформите во процесите на планирање и извршување на...

ДКСК бара закон за следење на имотот на функционерите

Префрлањето на имотот под друго име пред стапувањето на функција, ненавременото поднесување и ажурирање на анкетните листови, непостапувањето на институциите при несоодветен сооднос меѓу...

Прекината собраниската расправа за законот за решавање на спорот на Владата...

По повеќе од дваесет часа, Собранието утрово ја прекина расправата по Предлог законот за решавање на спорот помеѓу Владата и Макпетрол АД Скопје по...

Црна Гора: Законот за слобода на вероисповед доби зелено светло

Предложените измени и дополнувања на Законот за слобода на вероисповед добија зелено светло во Законодавно-правната комисија на парламентот на Црна Гора. Комитетот со мнозинство гласови...

СДСМ го повлекува предлог-законот за двојни државјанства на амбасадорите

За време на мандатот ВМРО-ДПМНЕ испраќале амбасадори кои имале двојни државјанства што е спротивно на закон. Го правеле тоа со безобзирно прекршување на Законот...

ЕУ се заканува да ја растури „големата четворка“ ако таа не...

Европската комисија објави предлог-прописи кои би можеле да ги принудат технолошките гиганти да ги сменат своите бизнис практики. Станува збор за досега најагресивниот законски...