Ознака: закон

Нов Зелан усвои закон за забрана на автоматско оружје

Со само еден глас „против“ Парламентот на Нов Зеланд го усвои предлог-законот со кој се забранува поседување на најголем дел од автоматското и полуавтоматското...

Вратените двотретински закони ќе го чекаат потписот на новиот претседател

Законите кои претседателот Ѓорге Иванов ги врати во Собранието, и вчера повторно беа изгласани, ќе бидат испратени кај шефот на државата, но ако повторно...

Законот за јавното обвинителство клучен за преговорите за членство во ЕУ

Поддршката за Законот за јавното обвинителство е клучна за отворање на преговори за членство во Европската Унија, велат од Министерството за правда и додаваат...

Власта и опозицијата сѐ уште не се усогласија за СЈО

Работните групи на власта и опозицијата денеска не успеаја да се усогласат околу Законот за јавното обвинителство со кој треба да се реши и...

Путин го потпиша законот со кој се забранува навредување на државата

Претседателот на Русија, Владимир Путин денеска ги потпиша законите со кои се забранува непочитување на државата и ширење на опасни лажни вести на интернет. Предлог...

Кога правниците ќе замолкнат

Судските процеси во врска со 27 април станаа флагрантен доказ за непостоење на правна држава, од моментот кога поради политички побуди и со противуставен...

Изгласан Законот за прекин на бременоста

Пратениците во рамки на 91-та седница, денеска го изгласаа Законот за прекинување на бременоста. Во Собранието во прво читање, поминаа и измените на Законот...

Манчевски: Законот за висока раководна служба ќе биде „болен“ само за...

Новиот закон за висока раководна служба за чија нацрт верзија денеска почна јавна расправа треба да го разграничи политичкото именување и професионалната раководна служба,...

Законот за заштита на личните податоци нов товар за компаниите

Несигурност, збунетост и многу прашања кај бизнис-заедницата отвори законот за заштита на личните податоци, кој сѐ уште не е донесен. Многу од фирмите не...

Русија донесе закон кој предвидува казни за лажни вести

Рускиот Парламент денеска донесе закон кој предвидува казни до 1,5 милиони рубљи (22.750 долари) за лажни вести. – Регулаторно телото за медиумски мониторинг Роскомнадзор ќе...