4.2 C
Skopje
23.1.2020 - 13:48

Ознака: закон

Тера инкогнита

Зоран Дабиќ Зад превезот на желбата за реформа на дипломатијата и личните амбиции на самодокажување и оставање „наследство“ зад себе, во основа, станува збор за...

Со закон за стратегиски инвестиции ќе се спасува животниот стандард

Предлог-законот за стратегиски инвестиции, усогласен со директивите на Европската Унија, влегува во собраниска процедура со европско знаменце. Целта, според министерот за економија Крешник Бектеши,...

Фаличноста на Законот се гледа и од Германија

Во анализата на германскиот весник „Франкфуртер алгемајне цајтунг“ се заклучува дека Законот за употреба на јазиците ја поткопува Македонија до уривање. Претходно и Венецијанската...

Џафери: Не го видов законот, но немам ништо против да се...

Собранискиот спикер Талат Џафери изјави дека дал поддршка на Законот за лустрација и дека нема ништо спорно за него и да се поништи овој...

Уапсени пратеници по донесувањето на Законот за вероисповед

Црногорскиот парламент го усвои Законот за слобода на вероисповед по тензична ноќ, која заврши со инциденти во собраниската сала, по што беа уапсени просрпските...

Инциденти, апсења и блокади по усвојувањето на спорниот закон во Црна...

Во напната атмосфера црногорскиот парламент утрово го донесе законот за слобода на религија по тешкиот инцидент кога пратениците од опозицијата побрзаа да ги тепаат...

Заев: Ако опозицијата ги кочи законите можно е да не поднесам...

Јас сум првиот што секогаш го почитува дијалогот и сега имам намера целосно да го испочитувам, но нема да понесам оставка ако некој ги...

Улогата на Законот за употреба на јазиците во предизборната кампања

Симптоматични се пристапот и третманот на одредени партии кон темата и партиските ставови за Законот за употреба на јазиците. Јасно е дека Венецијанската комисија...

Без суштински закони можно е одложување на изборите

Премиерот Зоран Заев најави дека е можно одложување на изборите, доколку во Собранието не бидат донесени суштински закони. - Суштинските закони, ако предизвикаат кочење на...

Дрвокрадците побрзи од законот

Бројките со уништувањето на дрвната маса се поразителни, исто како и фактот дека 40-50 отсто од случаите за украдено дрво се неоткриени, велат од...