38.8 C
Skopje
2.8.2021 - 19:45

Ознака: закон

На што да внимаваат граѓаните при прошетка во заштитени подрачја

Дури шест закони опишуваат што сѐ е забрането во природата, меѓу кои е и Кривичниот законик. Законот за заштита на природата, пак, се однесува...

Во БиХ стапи на сила законот со кој се казнува негирање...

Од денеска во Босна и Херцеговина на сила е законот со кој се забранува и казнува негирање на геноцид и величење на воени злосторства. Високиот...

Унгарија до Брисел: Залудни се напорите на ЕУ да се откажеме...

Залудни се напорите на Европската Унија да ја принуди Унгарија да се откаже од новиот закон, со кој се забранува содржина што ја промовира...

Орбан сам против сите во војната врз ЛГБТ-правата

Унгарскиот премиер Виктор Орбан води војна против правата на ЛГБТ-заедницата, со што ги разгневи другите земји-членки на ЕУ, пишува „Политико“. Новите законски измени во Унгарија...

Фон дер Лejен: Унгарскиот анти-ЛГБТ закон е срамен и спротивен на...

Унгарскиот закон што забранува „промоција“ на хомосексуалноста кај малолетници е „срамен“ и претставува текст што е во спротивност со основните вредности на ЕУ, рече...

Ватикан стравува дека италијанскиот закон против хомофобија ќе ги ограничи верските...

Ватикан протестира против италијанскиот нацрт-закон за борба против хомофобијата, наведувајќи дека тој нацрт-закон, во сегашната форма, може да ја ограничи верската слобода на Католичката...

Владата го повлече Предлог-законот за дивоградби од собраниска процедура

Владата на денешната седница одржана преку видеоконференциска интернет врска, донесе Одлука за повлекување на Законот за утврдување правен статус на бесправно изградени објекти, кој...

Владата ќе организира јавна расправа за законот за дивоградби

Владата ја отвори дебатата за утврдување насоки во врска со предлог-законот за легализација на бесправно изградените градби, кој е вратен во Собранието по одлуката...

Пендаровски: Ќе го потпишам указот доколку Собранието повторно го изгласа законот...

Претседателот Стево Пендаровски истакна дека доколку законодавниот дом го изгласа втор пат законот за постапување по бесправно изградени објекти, тој ќе мора да го...

Ќе се легализираат сите дивоградби, и оние во заштитени подрачја

Македонското Собрание на денешната седница по скратена постапка го усвои Законот за утврдување на правен статус на бесправно изградени објекти. Законот кој беше поддржан и...