Ознака: закон за јазици

Ахмети: Можно е законот за јазици и Договорот со Грција да...

Лидерот на ДУИ Али Ахмети за тиранската телевизија „Ора њус“ изјави дека се работи на стратегија чија цел е конечно да стапи во сила...

Џафери: Коалицијата ќе одлучи кога Законот за јазиците ќе оди во...

Законот за јазиците ќе биде испратен во Службен весник во соодветно време, повтори денеска претседателот на Парламентот, Талат Џафери, на средбата со новинарите, потенцирајќи...

Џафери ќе процени кога треба да го прати законот за јазиците...

Претседателот на Собранието на Република Македонија Талат Џафери вели дека законот за употреба на јазиците ќе го прати до Службен весник на РМ кога...

Законот за јазиците се уште не е пристигнат во Службен весник

Законот за употреба на јазиците се уште не е пристигнат во „Службен весник“, изјави денеска директорот на ЈП „Службен весник“ Мартин Костовски. - Се уште...

Три настани – три поуки за премиерот

Има неколку случувања што доживуваат своевиден обрт во изминатите месеци и што имаат придонес во релаксирањето на политичката сцена во Македонија. Случувања што доведоа...

Заев: Се разгледуваат неколку опции за Законот за јазиците

Освен иницијатива Уставниот суд да се произнесе за непотпишувањето на законот за јазици од страна на претседателот Ѓорѓе Иванов постојат и други опции кои...

Спировски: Претседателот е должен да го потпише указот

Во Уставот постои безусловна еднозначна одредба која го задолжува претседателот на Републиката во ситуации кога законот по втор пат е донесен со апсолутно мнозинство,...

Законот за јазиците

Минатата седмица во коментарот „Ќе преживее ли Собранието уште еден црн ден“, во врска со донесувањето на контроверзниот Закон за употреба на јазиците, напишав...