24.4 C
Skopje
22.10.2019 - 18:25

Ознака: закон за јазици

Владата побара да се одложи финалниот извештај на Венецијанската комисија

По објавувањето на дел од забелешките на експретите на Венецијанската комисија за употребата на јазиците, Владата побара одложување на официјалното објавување на мислењето на...

Османи: Имплементацијата на Законот за јазиците претставува приоритет на земјата

Првиот координативен донаторски состанок организиран од страна на вицепремиерот задолжен за европски прашања, Бујар Османи, во улога на национален координатор на странска помош и...

Формирана Меѓуресорска група за спроведување на Законот за употреба на јазиците

Владата на денешната седница донесе одлука за формирање на Меѓуресорската работна група за спроведување на Законот за употреба на јазиците. Како што информира владината прес-служба,...

Венецијанската комисија официјално објави дека е побарано мислење за законот за...

Венецијанската комисија со кратка обајава на својата интернет страница, официјално потврди дека е побарано мислење за Законот за употребата на јазиците, јавува дописникот на...

Заев: Укажувањата на Венецијанската комисија ќе бидат вградени во законот

Законот за јазици денеска е испратен до Венецијанската комисија, заедно со двете алтернативни одредби и се очекуваа Комисијата во регуларен период да ги даде...

ВМРО-ДПМНЕ поднесе иницијатива до Уставен суд за оцена на уставноста на...

Законот за двојазичност е противуставен, донесен во нелегална процедура, а со тоа и штетен. Ова се главните причини заради кои што ВМРО-ДПМНЕ денес поднесува...

Кекеновски го оспорува Законот за употреба на јазиците пред Уставен

Професорот Јове Кекеновски денеска до Уставниот суд поднесе иницијатива за оценка на уставноста на Законот за употреба на јазиците, бидејќи смета дека Собранието го...

Владата уверува дека македонскиот останува единствен службен јазик

Законот за јазиците ги унапредува правата на сите немнозински заедници и не предвидува нови вработувања, а македонскиот јазик со кирилското писмо останува единствен службен...

Владата не знае колку ќе чини Законот за јазиците 

Во моментов Владата нема конкретна сума за тоа колкави ќе бидат финансиските импликации од спроведувањето на Законот за употреба на јазиците. Минатата година за...

Мицкоски најави иницијатива пред Уставен за законот за јазиците и учество...

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски вечерва изјави дека со денешното објавување во Службен весник на законите за јазици и за ратификација на договорот од...