7.8 C
Skopje
20.10.2021 - 2:22

Ознака: закон за јавно обвинителство

Димовски: Законот за Советот на јавни обвинители не е донесен, немаше...

Законот за Советот за јавни обвинители не е донесен, истакна пратеникот од редовите на ВМРО-ДПМНЕ, Илија Димовски и рече дека за законот треба бадентерово...

Костадинов: Собранието со 80 пратенички гласа покажа дека е за силна...

Извршителот Христијан Мицкоски не успеа во својата намера да го блокира законот за ЈО. Победи правдата! Собранието со 80 пратеници покажа дека е за...

Изгласан законот за јавно обвинителство

Собранието го донесе законот за јавно обвинителство. За законот гласаа 80 пратеници, а шест беа против. Гласањето беше повторено, откако првично за законот гласаа...

Заврши расправата за Законот за јавно обвинителство

Дискусијата за Законот за јавно обвинителство заврши вечерва,  а претседателот на Собранието Талат Џафери даде пауза од еден час за да може координаторите на...

Владата го повлече стариот предлог-закон за ЈО и веднаш достави нов

Собранието само што почна да расправа, ја затвори седницата, откако претседателот на Собранието Талат Џафери соопшти дека Владата ги повлекла законите за Јавно обвинителство...

Дескоска на состанок со Џафери за нова верзија на законот за...

Собраниската седница за законот за Јавното обвинителство доцни скоро два часа. Според собраниски извори, во Собранието пристигнала нова верзија на законот при што дел од...

Брнс им ја нагласи важноста на законот за ЈО на независните...

Амбасадорката на САД, Кејт Мари Брнс, денеска во земјава се сретна со осумте независни пратеници на ВМРО-ДПМНЕ. Таа на својот Твитер профил соопшти дека...

Заев: Законот за јавно обвинителство ја гарантира европската иднина на државата

Носењето на законот за јавно обвинителство ја гарантира европската иднина на државата. Секое попречување на овој процес значи бегање од правдата и оддалечување од...

Дескоска: Предлог-законот ја гарантира независноста на Обвинителството

Предлог-законот за Јавното обвинителство подразбира градење силно Обвинителство за гонење организиран криминал и корупција, кој, покрај тековните надлежности што ги има, ќе ги преземе...

Фетаи предлага при изборот на обвинители да се вклучи и канцеларијата...

Обвинителката Фатиме Фетаи предложи при изворот на обвинители за гонење организиран криминал и корупција да се вклучи и канцеларијата на ЕУ во земјава. Фетаи...