11.8 C
Skopje
16.10.2021 - 17:03

Ознака: закон за учебници

Уредно поднесена иницијативата за референдум за отфрлање на законот за учебници

Граѓанската иницијатива „Учебници и настава мора да има за распишување референдум на државно ниво со кој се бара повлекување на законот за учебници е...

Граѓанската иницијатива „Учебници мора да има“ најави протести

Граѓанската иницијатива „Учебници мора да има“ најави дека ќе организира протести низ градовите во внатрешноста, како и протестен марш во Скопје, бидејќи незадоволните граѓани...

Бојкотот на наставата ставен во мирување до новата средба

Средбата на претставници на фејсбук-групата „Учебници и настава мора да има“ со претставниците на Министерството за образование и наука заврши без заклучок, откако незадоволните...

Иницијаторите на бојкотот на наставата ќе имаат средба во МОН

Претставници на неформалната фејсбук-група „Учебници и настава мора да има“, која повикува на бојкот на наставата, треба да ги презентираат своите барања на денешната...

Мисајловски: Владејачкото мнозинство на сила сака да го протне законот за...

На денешната собраниска седница за законот за учебници, пратеникот од ВМРО-ДПМНЕ, Владо Мисајловски, посочи дека владејачкото мнозинство манипулира и го злоупотребува европското знаменце. Не...

МОН: Со новиот закон за учебници ниеден ученик нема да биде...

Со новото законско решение кое предвидува комбиниран модел на примена на учебници и други наставни и дидактички материјали, ниеден ученик нема да биде исклучен...