38.8 C
Skopje
2.8.2021 - 19:53

Ознака: закон за екстрадиција

Повторно судири во Хонгконг – демонстрантите гаѓаа со молотови коктели, полицијата...

Во Хонгконг денеска, по период на мало затишје, дојде до нов судир меѓу полицијата и демонстрантите. Полицијата пукаше со солзавец за да растера стотици демонстранти...

Во Хонгконг најавени протести и по повлекувањето на законот за екстрадиција

Лидерката на Хонгконг, Кери Лам, изјави дека мерките кои владата ги предложи во текот на неделава, вклучително и повлекувањето на контроверзниот закон за екстрадиција,...

Победа за Хонгконг: Лидерката Лам го повлече законот за екстрадиција

Лидерката на Хонгконг, Кери Лам, за попладне свика состанок со прокинеските политичари во оваа посебна кинеска административна област, на кој официјално ќе најави повлекување...

Луксузен трговски центар стана боиште во битката за Хонгконг

Демонстрациите во Хонгконг продолжија со насилен судир, по мирните повеќенеделни протести против законот за екстрадиција. Ситуацијата ескалирала откако полицијата ги потиснала демонстрантите во луксузниот...

Хонгконг не е уверен во „смртта“ на законот за екстрадиција

По масовните протести кои траеја со недели, лидерката на Хонгконг, Кери Лам, денеска изјави дека законот за екстрадиција е „мртов“, но таа сѐ уште...

Лидерката на Хонгконг жали за протестите, но нема да даде оставка

Лидерката на Хонгконг Кер Лам даде искрено извинување за нејзиното справување со предложените мерки за екстрадиција, но сепак ги игнорираше повиците од политичките противници...

Кина го поддржува Хонг Конг за законот за екстрадиција

Кина соопшти дека ќе продолжи да ја поддржува владата на Хонг Конг за усвојувањето на законот за испорачување, додека повеќе од милион луѓе протестираа...