7.8 C
Skopje
6.12.2021 - 21:42

Ознака: Закони

Пендаровски потпиша укази за прогласување на 21 закон

Претседателот Стево Пендаровски потпиша укази за прогласување на 21 закон, кои не беа потпишани од претседателот Иванов, соопштија од претседателскиот Кабинет. Меѓу потпишаните се и...

Усвоени законите за првосудството и за прекин на бременоста што ги...

Собранието повторно ги усвои законите од правосудството и Законот за прекин на бременоста кои се во интерес на државата и нејзините граѓани, јавува СДСМ...

Меѓу другите, усвоен законот за Изборен законик кој претходно Иванов не...

Денес во Собранието беше изгласан законот за Изборниот законик, кој претседателот Ѓорге Иванов претходно одби да го потпише. Заедно со овој закон, беа изгласани...

Граѓаните сметаат дека законите не важат еднакво за сите

Граѓаните во земјава не веруваат дека може да добијат правично и фер судење (66 отсто) бидејќи сметаат дека законите не важат еднакво за сите...

Собранието освои повеќе закони вратени од Иванов, меѓу кои и законите...

Собранието на Република Северна Македонија, во рамки на денешната 94 седница усвои повеќе закони кои претседателот Ѓорге Иванов одби да ги потпише и ги...

Законите што не ги потпиша Иванов денеска повторно пред пратениците

Законите кои претседателот Ѓорге Иванов одби да ги потпише и ги врати во Собранието, меѓу кои и за заштита од дискриминација, за ОТА и...

Нови закони во Русија против непочитување на државата и лажните вести

Руската Државна дума усвои два закона со кои се забранува искажување непочитување на државата и ширење лажни вести, според пропишаните критериуми на Владата. Според Би-Би-Си,...

Закони за реформи на безбедносно-разузнавачкиот сектор пред пратениците

Собранието вчера го усвои во прво читање сетот закони од областа на безбедноста и разузнавањето, со кои, меѓу другото, се реформира Управата за безбедност...

Италија сака да им овозможи на граѓаните да предлагаат закони

Претставничкиот дом на италијанскиот Парламент, во кој доминираат пратениците на популистичкото Движење 5 ѕвезди и десничарите од антиимигрантската Лига, вчера усвои нацрт-закон, кој им овозможува...

Власта и опозицијата се усогласија околу Законот за спречување корупција

Постигната е согласност меѓу владеачкото мнозинство и опозицијата околу Предлог-законот за спречување на корупцијата и судир на интереси. СДСМ прифати 20 од 40 амандмани...