3.6 C
Skopje
10.12.2019 - 7:45

Ознака: Закони

Нема предвремени избори пред октомври 2020, првин треба да се изгласаат...

За предвремени избори во државата се размислува дури во октомври 2020 со цел прво да ѝ се даде шанса на економијата, да се изгласаат...

Европа не знае што да прави со електричните тротинети

Со зголемувањето на популарноста на електричните тротинети, Европа се бори да ја регулира нивната употреба по низа несреќи, пренесува Би-би-си. Користењето електрични тротинети претставува еден...

Невидливи во законите, непредвидливи во сообраќајот

А според сегашните прописи за безбедност на сообраќајот на патиштата, оние што возат тротинети спаѓаат во категоријата пешаци. Тука, всушност, е и парадоксот кога...

Кој ја мати водата на Охридско Езеро?

Доделувањето концесија за Охридско Езеро со индиции за тешки прекршувања на законите и процедурите Екипа на „Нова Македонија“ Транспарентноста, на која како принцип инсистира Владата, очигледно...

Манчевски објави реформи кои ќе бидат од корист за граѓаните

Министерот за информатичко општество и администрација, Дамјан Манчевски, денеска имаше свое обраќање на конференцијата „Како понатаму? Реформите во јавната администрација по јунскиот Европски совет“. Тој...

Проценка на влијание на регулативата или како да се креираат добри...

Пред Владата да предложи донесување одреден закон треба да направи стручна и сеопфатна анализа и истражување дали тој закон е неопходен, дали и кому...

Граѓаните без реална моќ да влијаат на законите

Од квалитетот на законските решенија во голема мера зависи и степенот на демократијата и квалитетот на животот генерално. Лошите законски решенија, кои ги има...

Пендаровски потпиша укази за прогласување на 21 закон

Претседателот Стево Пендаровски потпиша укази за прогласување на 21 закон, кои не беа потпишани од претседателот Иванов, соопштија од претседателскиот Кабинет. Меѓу потпишаните се и...

Усвоени законите за првосудството и за прекин на бременоста што ги...

Собранието повторно ги усвои законите од правосудството и Законот за прекин на бременоста кои се во интерес на државата и нејзините граѓани, јавува СДСМ...

Меѓу другите, усвоен законот за Изборен законик кој претходно Иванов не...

Денес во Собранието беше изгласан законот за Изборниот законик, кој претседателот Ѓорге Иванов претходно одби да го потпише. Заедно со овој закон, беа изгласани...