4.4 C
Skopje
7.12.2019 - 13:54

Ознака: заклетва

Новата италијанска влада положи заклетва

Новата влада на италијански премиер Џузепе Конте, сојузот меѓу движењето „Пет ѕвезди“ и централнолевичарската Демократска партија, денеска положи заклетва. Еден од најголемите предизвици за новата...

Новата италијанска влада ќе положи заклетва

Новата италијанска Влада, на чело со досегашниот премиер Џузепе Конте, денеска ќе положи заклетва. Инаугурацијата ќе се одржи во претседателската палата во Рим. Новата влада ќе...

Новата грчка влада положи заклетва

Новата грчка влада положи заклетва на церемонијата во претседателската палата во Атина, откако новоизбраниот грчки премиер Киријакос Мицотакис го доби мандатот за формирање влада,...

Мицотакис положи заклетва како нов премиер на Грција

Лидерот на конзервативната десница Нова демократија (НД) во Грција, Кирјакос Мицотакис, денес ја положи заклетвата како нов грчки премиер. Тој ја положи заклетвата во...

Зеленски положи заклетва за претседател на Украина

Поранешната телевизиска ѕвезда и актер Володимир Зеленски (41), кој минатиот месец победи на претседателските избори во Украина, денеска положи свечена заклетва како шеф на...

Милошоски: Победата на Пендаровски ќе се исплати со високи политички кредити

Граѓаните гласаа за Стево Пендаровски и имаат високи очекувања. Оние што гласаа за него, пред се мислам на политичките партии кои го одржаа ќе...

Новиот претседател Стево Пендаровски положи заклетва

Откако ја положи заклетвата, новиот претседател на земјава, Стево Пендаровски одржа говор во Собранието пред присутните претставници на дипломатскиот кор, министрите, поранешните претседатели и...

Новата палестинска влада положи заклетва

Новата палестинска влада вчера положи заклетва пред претседателот Махмуд Абас, а ќе ја предводи долгогодишниот мировен преговарач и висок функционер на партијата Фатах, Мухамед...

Новиот бразилски претседател положи заклетва

Новиот претседател на Бразил, ултрадесничарот Жаир Болсонаро положи заклетва како 38. шеф на државата. Во својот говор во Парламентот тој вети дека ќе се бори...

Петте нови членови на Судскиот совет положија заклетва

Петте нови членови на Судскиот совет на Република Македонија денеска дадоа свеченa изјавa пред претседателот на Собранието, Талат Џафери. Нови членови на Судскиот совет се...