Ознака: закинтос

Голем шумски пожар на Закинтос

Големиот шумски пожар во близината на селата Кери и Агалас, на грчкиот остров Закинтос, до вчера попладне сè уште беа надвор од контрола. Населението...

Пожарот на Закинтос сè уште активен, во гаснењето се вклучени и...

Големиот шумски пожар во близина на селата Кери и Агалас на грчкиот остров Закинтос сè уште е надвор од контрола, а пожарникарите цела ноќ...

Пожар на Закинтос

На грчкиот остров Закинтос денес избувна пожар и во тек е неговото гаснење, јавува АНА. Шефот на противпожарната бригада на Јонските Острови, Андреас Ризос, потврди...

Популарната плажа „Навагио“ на Закинтос ќе биде делумно пристапна за туристите

Кон средината на следниот месец се очекува повторно да биде отворена популарната плажа „Навагио“ на грчкиот остров Закинтос, но само делумно, објавија грчките медиуми. Откако...

Земјотрес во Јонското Море кај Закинтос

Земјотрес со интензитет од 4.6 степени според Рихтеровата скала бил регистриран рано изутринава во Јонското Море, на 48 километри јужно од грчкиот остров Закинтос,...

Умерен земјотрес во близина на грчкиот остров Закинтос

Земјотрес со интензитет од 4,4 степени според Рихтерова скала е регистриран утрово во Јонското Море, северозападно од грчкиот остров Закинтос. Според првичните податоци од Институтот...

Три земјотреси во морето во близина на Закинтос

Три земјотреси со слаб интензитет се регистрирани денеска во реонот на Јонското море, јужно од островот Закинтос. Како што соопшти Геодинамичкиот институт при Атинската национална...

Нов земјотрес кај Закинтос

Земјотрес со јачина од 4,3 степени според Рихтер е регистриран денеска околу во 10 часот во Јонското море, кај грчкиот остров Закинтос. Според Институтот за...

Земјотресот го поместил Закинтос три сантиметри

Грчкиот остров Закинтос се поместил за најмалку три сантиметри кон југозапад по силниот земјотрес од 6,4 степени во петокот. -Тоа е заклучено врз основа на...

Над 35 последователни потреси на Закинтос

Силниот земјотрес од 6,8 Рихтерови степени што го погоди Јонско Море е почувствуван и во Македонија. Најмногу се потресени жителите на грчкиот остров Закинтос,...