-0.2 C
Skopje
26.1.2022 - 21:47

Ознака: закани

Добрососедските односи се најважни во ерата на хибридните закани

Полската владејачка партија Право и правда (ПИС) знаеше што да очекува од белорускиот претседател Александар Лукашенко пред тој да почне да ги испраќа бегалците...

Ако се фрли искра во соседството, дали ќе пламне и кај...

Повеќе влијателни извори од Запад и од Исток деновиве предупредуваат дека е вклучен алармот за избувнување војна во државите од Западен Балкан. Првично, американскиот...

Осумдневен притвор заради закани кон кандидат за градоначалник

Закани упатени преку „Фејсбук“ кон кандидат за градоначалник на Прилеп и неговото семејство, беа предмет на истрага на Основното јавно обвинителство Прилеп и МВР....

Кривична пријава против прилепчанец поради закани кон кандидат за градоначалник

СВР Битола – Одделение за внатрешни работи Прилеп до Основното јавно обвинителство Прилеп поднесе кривична пријава против Р.Т. (27) од Прилеп, поради постоење основи...

Маж од Турција ја истепал сопругата во Охрид и се заканувал...

Полицијата синоќа во Охрид приведе 40-годишен маж од Турција. Како што информираат од МВР, мажот имал постојано живеалиште во САД, а тука престојувал во куќата...

Напад во Ватикан: Маж замавнувал со нож и се заканувал дека...

Денеска, околу 17 часот, се случил инцидент пред базиликата Свети Петар во Ватикан, кога 46-годишен маж замавнувал со нож и се заканувал дека ќе...

Русија ќе одговори на заканите на ЕУ со иста мерка, порачува...

Русија е подготвена да продолжи со рамноправен дијалог со Европската Унија, но нема да толерира никакви услови и закани за еднострани и незаконски санкции...

Незадоволна од пресудата, прилепчанка речиси цела година ѝ се заканувала на...

Шеесет и осумгодишна прилепчанка доби кривична пријава поради загрозување на сигурноста на адвокатка кон која упатувла закани. Според пријавеното во полицијата, таа од ланскиот јуни, па...

Шведски здравствени работници добиле смртни закани поради пристапот кон пандемијата

Некои вработени во шведската Aгенција за јавно здравје, која одлучи за контроверзниот шведски модел за борба против ковид-19, добиле закани. Тие веднаш добиле полициска заштита,...

Пријави за тројца кичевци поради закани и навреди кон сограѓанин

Вчера околу 15 и 30 часот во угостителски објект на булеварот „Ослободување“ во Кичево, тројца млади од Кичевот А.К.А.Л. и М.Л., го нарушиле јавниот...