Ознака: закана

ИСИС се буди и се заканува

ВОЗНЕМИРУВАЧКИ ПРЕДУПРЕДУВАЊА ОД ОН И ОД СВЕТСКИТЕ МЕДИУМИ Најновиот извештај на Советот за безбедност на Обединетите нации (ОН) предупредува дека наскоро екстремистите од Блискиот Исток...

Масовните протести штетни за имиџот и улогата на Хонгконг

Хонгконг веќе неколку месеци е под опсада на масовните протести, предизвикани од стравот дека Кина ги еродира слободата и автономијата што беа ветени со...

БиХ под закана од тероризам и од исламофобија

Се проценува дека од 2012 до 2017 година околу 240 државјани на БиХ ѝ се приклучиле на Исламската држава Апсењето на Адис А. во Германија...

Иран се закани дека може да собори уште американски дронови

Командантот на иранската морнарица, Хосеин Хазади, се закани на САД дека Техеран е способен да уништи и други американски шпионски беспилотни летала, исто како...

На Европа ѝ се заканува нова мигрантска криза?

Поради поволните временски услови на морето, илјадници лица се подготвуваат да ја напуштат Либија во која се води војна и бидејќи нема спасувачки бродови,...

Европа под закана од американските санкции против „Северен тек 2“

Доколку американскиот Конгрес го усвои законот за санкции против гасоводот „Северен тек 2“, тогаш првпат на удар ќе биде Европската Унија, односно европските компании,...

Технологијата 5Г – револуција или закана за човештвото

Од почетокот на 2020 година се очекува да почне да функционира 5Г-мрежата низ Европа, како и во делови од Македонија, но недоволната информираност на...

Околу 50.000 нерегистрирани возила се закана за безбедноста во сообраќајот

Според податоците на Министерството за внатрешни работи, во Македонија се движат околу 50 илјади нерегистрирани возила. Лани полицијата поднела дури 15.362 барања за поведување...

Москва вознемирена од заканите за поставени бомби во училишта

Две градинки и 11 училишта во Москва денеска примиле анонимни дојави за бомби, а во исто време биле евакуирани и две илјади лица од...

Лондонската полиција во пат-позиција со вооружен маж

Полицијата ги затвори улиците во лондонската населба Кројдон, откако доби известување дека вооружен маж им се заканува на локалните жители, пренесуваат британските медиуми. Полицајците се...