Ознака: закана

Прогресивното ширење на африканската чума кај свињите сериозна закана за безбедноста...

Директорот на Агенцијата за храна и ветеринарство, Зоран Атанасов учествуваше на отворањето на 85-тата Зелена недела која се одржува од 17 до 26 јануари...

Трамп ја повлече заканата кон иранското наследство

Американскиот претседател Доналд Трамп ја повлече заканата од напади на локации на иранското културно наследство, откако американските музејски институции и организации остро ја осудија...

Крвниот притисок е закана за мозочното здравје

Високиот крвен притисок (хипертензија) кај човечкиот род е честа појава, која физиолошки предизвикува долгорочен притисок на крвта врз ѕидот на артериите, поради што може...

Путин: Проширувањето на НАТО е закана за Русија

Рускиот претседател, Владимир Путин, изјави дека проширувањето на НАТО претставува закана за безбедноста на Русија, но рече дека се надева оти ќе преовлада заедничкиот...

Eлектронскиот систем за оценување под закана од сајбер-напади

Упатените велат дека, како и сѐ друго, и националниот образовен систем, во чии рамки е и таканаречениот електронски систем за оценување, не е имун...

Ердоган: Операцијата во Сирија ќе трае додека не биде надмината заканата

Претседателот на Турција, Реџеп Тајип Ердоган, оствари телефонски разговор со премиерот на Велика Британија, Борис Џонсон, пренесе агенцијата „Анадолија“. Ердоган во телефонскиот разговор со Џонсон...

Роботите не се закана за работните места на луѓето

Постои голема шанса вештачката интелигенција и роботите да ги заменат луѓето на најразлични работни места, но пропорцијата во која тоа ќе се случи е...

Ураганот Доријан голема закана за источниот брег на САД

Доријан бавно се движи во западна насока и може да погоди области на источниот брег на САД. Поради тоа, американските сојузни држави Флорида, Џорџија,...

Глобалното затоплување најсериозна закана за човештвото

ВИСОКИТЕ ТЕМПЕРАТУРИ УРИВААТ РЕКОРДИ Научниците откриваат дека најтоплите периоди за две илјади години се случиле во 20 век и зафаќаат повеќе од 98 отсто од...