Ознака: закана

Уапсен гостиварец кој преку Интернет му се заканувал на владин функционер

Синоќа, по полноќ, на скопскиот аеродром бил приведен 28-годишниот М.М. од Гостивар, кој бил баран со централен распис од гостиварската канцеларија за криминалистички работи. Имено,...

Македонската економија во потрага по функционален економски стимул

Пролонгирањето на здравствената криза е сериозна закана за економиите Економските аналитичари и експерти се едногласни во ставовите дека сега најважен и најголем предизвик е економијата,...

Закана од корона и од септички јами

ПАНДЕМИЈАТА СО КОВИД-19 ИСФРЛИ НА ПОВРШИНА УШТЕ ЕДЕН СТАРО-НОВ ПРОБЛЕМ Зачестените карантински мерки, изолацијата и забраните за движење ги принудија граѓаните да ги напуштаат урбаните средини...

Пентагон ја ублажи изненадувачката закана на Трамп кон Иран

Како иранското лансирање на сателит доведе до наредба за запирање на иранските партролни чамци Соочена со предизвици за економијата во распаѓање и за избивањето на...

Трамп ѝ се закани на Кина: Бројките се нереални

Претседателот на САД, Доналд Трамп, ја предупреди Кина дека може да ги сноси последиците бидејќи е можеби „свесно одговорна“ за ширење на пандемијата на...

Кривична за скопјанец кој преку Фејсбук упатил закани до владини функционери

Секторот за компјутерски криминал при МВР поднесе кривична пријава против 34-годишен скопјанец, поради сомнение дека сторил кривично дело загрозување на сигурноста. Како што информираат од...

Дали уништувањето на природата нѐ доведе до ковид-19?

Со зголемувањето на биодиверзитетот на глобално ниво и со загубата на живеалиштата на животните, појавата на коронавирусот може да биде само почеток на нова...

Заканата наречена 3Д испечатени оружја

Оружјата испечатени во новите 3Д-технологии се евтини и невидливи за традиционалните скенери, што ги прави исклучително погодни за разни терористички акции Какви предизвици за безбедносните...

Осудена иранска екологистка вели дека ѝ се закануваат со смрт и...

Активистка за заштита на животната средина Нилуфар Бајани вели дека припадници на Иранскиот револуционерен корпус (ИРГЦ) ја испрашувале и ја мачеле најмалку 1.200 часа,...

Независноста на медиумите во Европа под закана од политичарите

ИЗВЕШТАЈ НА ИНСТИТУТОТ ЗА НОВИНАРСТВО НА „РОЈТЕРС“ Во извештајот се наведува дека во многу европски држави медиумите се доведени под директна или индиректна контрола на...