Ознака: закана

Приведен вевчанецот што се закани дека ќе ги убие Заев и...

Полицијата го приведе вевчанецот кој на социјалните мрежи постави видео во кое се заканува дека ќе ги убие премиерот Зоран Заев како и претседателот...

Пандемијата е најголема закана за психичкото здравје уште од Втората светска...

Ковид-пандемијата претставува најголема закана за менталното здравје од Втората светска војна досега, а влијанието ќе се чувствува со години откако вирусот ќе биде ставен...

Битолчанец под закана со нож од продавница украл 80.000 денари

Битолското основно јавно обвинителство поведе постапка против 21-годишен жител на Битола, поради сомнение дека сторил кривичното дело – разбојништво. Осомничениот на 11-ти месецов, околу 23.50...

Велика Британија го подигна алармот за терористичка закана

Британската влада потврди дека терористичката закана за нацијата е зголемена од „значителна“ на „сериозна“ по низата насилни исламистички инциденти во Франција и исламистичкиот терористички...

Курти: На Косово му се заканува хуманитарна катастрофа

Претседателот на Движењето Самоопределување, Албин Курти, испрати писмо до амбасадорите во Косово во кое бара помош по повод епидемијата на ковид-19. Потсетувајќи дека неколку...

Лидерот на Хезболах се заканувал дека ќе го уништи Израел со...

Лидерот на либанската екстремистичка организација Хезболах, Хасан Насралах претходно се заканувал дека ќе го уништи Израел со голема експлозија слична на нуклеарна во пристаништето...

Исламската држава останува најзначајната терористичка закана за Велика Британија

Министерот за одбрана на Велика Британија вели дека Исламската држава (ИД) останува најзначајната терористичка закана за Велика Британија и нејзините интереси. При презентирањето на извештајот...

Уапсен гостиварец кој преку Интернет му се заканувал на владин функционер

Синоќа, по полноќ, на скопскиот аеродром бил приведен 28-годишниот М.М. од Гостивар, кој бил баран со централен распис од гостиварската канцеларија за криминалистички работи. Имено,...

Македонската економија во потрага по функционален економски стимул

Пролонгирањето на здравствената криза е сериозна закана за економиите Економските аналитичари и експерти се едногласни во ставовите дека сега најважен и најголем предизвик е економијата,...

Закана од корона и од септички јами

ПАНДЕМИЈАТА СО КОВИД-19 ИСФРЛИ НА ПОВРШИНА УШТЕ ЕДЕН СТАРО-НОВ ПРОБЛЕМ Зачестените карантински мерки, изолацијата и забраните за движење ги принудија граѓаните да ги напуштаат урбаните средини...