4.8 C
Skopje
27.11.2021 - 0:03

Ознака: Заев

Уште една „клучна“ средба

Според премиерот Заев, во последно време нема некакви новости што би ги споделиле со јавноста Интензивната динамика на средби и разговори за спорот за името...

Американците загрижени по изборот на командант Хоџа

Во руската, германската и француската амбасада не сакаа да ја коментираат одлуката за избор на советници во кабинетот на Заев, додека експертската јавност предупредува...

Заев: Сега е најдобриот момент за решавање на проблемот со името

Сега е најдобриот и неповторлив момент да се изнајде решение за долгогодишниот проблем за името, изјави премиерот Зоран Заев одговарајќи на новинарско прашање по...

Грчки медиуми: Заев ќе се сретне со Ципрас во обид за...

Тет-а-тет средба меѓу македонскиот премиер Зоран Заев и неговиот грчки колега Алексис Ципрас би требало да се одржи на 17 мај, на маргините на...

Грчките медиуми го пренесуваат оптимизмот на Могерини и Заев

Оптимизмот изразен од Могерини и Заев дека може да се најде решение на името се најде во фокусот на грчките медиуми во извештаите за...

Заев-Харадинај: Земјите од регионот да продолжат со реформите

Извештаите на ЕК се реални и охрабрувачки. Сега останува на земјите од регионот да продолжат со реформите со поголема инклузивност за посеопфатна реализација на...

Заев: Прво проширување на парламентарното мнозинство, па реконструкцијата на Владата

Премиерот Зоран Заев вчера изјави дека е сѐ уште рано да се зборува за реконструкција на Владата и оти прво треба да бидат завршени...

Заев: Нема ништо незаконско на снимките од ПИ мерките

Нема ништо незаконско во прислушуваните разговори кои се користат како доказ во постапката, изјави денеска премиерот Зоран Заев по рочиштето за случајот „Поткуп", ...

Заев: Очекуваме кристално чиста препорака за почеток на преговорите со ЕУ

Македонскиот премиер Зоран Заев очекува чиста препорака за почеток на преговорите со ЕУ. Тој во интервју за ТВ 24 вести вечерва истакна дека речиси 96...

Заев: Македонија и Грција никогаш не биле поблиску до решение за...

Македонија и Грција никогаш не биле поблиску до решение за спорот со името. Во игра е име со георгафска одредница, а не со временска....