4.8 C
Skopje
27.11.2021 - 1:21

Ознака: Заев

Капитулација на рати

Повторното споменување на варијантата за решение на спорот со Грција околу името преку меѓународен договор, принципот ерга омнес и потоа скалесто односно одложено менување...

Иванов ја прифати поканата на Заев за лидерска средба

Македонскиот претседател Ѓорге Иванов ќе учествува на утрешната лидерска средба што ја свика премиерот Зоран Заев, соопштено е од кабинетот на Иванов. - Претседателот...

Заев со Меркел: Чекаме храбри одлуки од ЕУ и НАТО

Граѓаните на Република Македонија делат исти европски вредности и заслужуваат индивидуална проценка за напредокот врз основа на постигнатото, рече денеска премиерот Зоран Заев, кој...

Заев: Постои опција што може да е прифатлива и за Македонија...

Утврдивме една опција што може да биде прифатлива за двете страни, изјави македонскиот премиер Зоран Заев на прес конференцијата по средбата со неговиот грчки...

Заев-Руте: Реформите од исклучително значење за Македонија

Премиерот Зоран Заев на Самитот на ЕУ за Западен Балкан денеска во Софија оствари средба со холандскиот премиер Марк Руте. Во придружба на вицепремиерот за европски...

МТВ се понуди да го организира ТВ дуелот Заев-Мицкоски

Македонската телевизија денеска ги покани на ТВ-дуел претседателот на Владата на Република Македонија, Зоран Заев, и претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски. Според уредникот на Информативната...

Заев и Ципрас утре на втора тет-а-тет средба во Софија

Македонскиот премиер Зоран Заев и неговиот грчки колега Алексис Ципрас, утре, во 10.30 часот по бугарско време, во Софија ќе ја имаат својата втора...

Обвинителката побара преквалификација и помала казна за Заев

Обвинителката Валентина Бислимовска денеска во Кривичниот суд во завршните зборови за предметот „Поткуп“ побара измена на правната квалификација на обвинителниот акт и наместо за примање...

Нимиц: Работевме напорно, Заев и Ципрас ќе се сретнат на 17...

Средба меѓу македонскиот премиер Зоран Заев и неговиот грчки колега Алексис Ципрас ќе има на 17 мај во Софија, најави денеска медијаторот Метју Нимиц,...

Заев: Очекувам добри вести од Атина

Очекувам добри вести од Атина, изјави денеска премиерот Зоран Заев, за време на посетата на Битола, осврнувајќи се на престојот на министерот за надворешни...