Ознака: Заев

Заев-Руте: Реформите од исклучително значење за Македонија

Премиерот Зоран Заев на Самитот на ЕУ за Западен Балкан денеска во Софија оствари средба со холандскиот премиер Марк Руте. Во придружба на вицепремиерот за европски...

МТВ се понуди да го организира ТВ дуелот Заев-Мицкоски

Македонската телевизија денеска ги покани на ТВ-дуел претседателот на Владата на Република Македонија, Зоран Заев, и претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски. Според уредникот на Информативната...

Заев и Ципрас утре на втора тет-а-тет средба во Софија

Македонскиот премиер Зоран Заев и неговиот грчки колега Алексис Ципрас, утре, во 10.30 часот по бугарско време, во Софија ќе ја имаат својата втора...

Обвинителката побара преквалификација и помала казна за Заев

Обвинителката Валентина Бислимовска денеска во Кривичниот суд во завршните зборови за предметот „Поткуп“ побара измена на правната квалификација на обвинителниот акт и наместо за примање...

Нимиц: Работевме напорно, Заев и Ципрас ќе се сретнат на 17...

Средба меѓу македонскиот премиер Зоран Заев и неговиот грчки колега Алексис Ципрас ќе има на 17 мај во Софија, најави денеска медијаторот Метју Нимиц,...

Заев: Очекувам добри вести од Атина

Очекувам добри вести од Атина, изјави денеска премиерот Зоран Заев, за време на посетата на Битола, осврнувајќи се на престојот на министерот за надворешни...

Уште една „клучна“ средба

Според премиерот Заев, во последно време нема некакви новости што би ги споделиле со јавноста Интензивната динамика на средби и разговори за спорот за името...

Американците загрижени по изборот на командант Хоџа

Во руската, германската и француската амбасада не сакаа да ја коментираат одлуката за избор на советници во кабинетот на Заев, додека експертската јавност предупредува...

Заев: Сега е најдобриот момент за решавање на проблемот со името

Сега е најдобриот и неповторлив момент да се изнајде решение за долгогодишниот проблем за името, изјави премиерот Зоран Заев одговарајќи на новинарско прашање по...

Грчки медиуми: Заев ќе се сретне со Ципрас во обид за...

Тет-а-тет средба меѓу македонскиот премиер Зоран Заев и неговиот грчки колега Алексис Ципрас би требало да се одржи на 17 мај, на маргините на...