5.6 C
Skopje
19.10.2021 - 8:13

Ознака: Заев

Заев остави аманет да се направи структурната реформа во образованието до...

Како Влада и јас како премиер кој еве ја напушта функцијата оставам аманет до април како што се договоривме да ја направиме нивелацијата или...

Заев: Зачувувањето на јазикот е од огромно значење, тој ги обединува...

Конференцијата „75 години образование на мајчин македонски јазик во Албанија“ одбележува значаен јубилеј достоен на европските вредности за почитување на различностите и за единство...

Заев од Тирана: Ова што се случува е новата реалност, новата...

До пред некое време едвај се среќававме и многу ретко седнувавме на заедничка маса, а ова што последните три-четири месеци се случува е новата...

Заев: Изградбата на меѓусистемска гасна врска Петрич-Струмица е сериозен потенцијал за...

Интерконекторот (меѓусистемска гасна врска Петрич-Струмица) е една голема визија на поврзување меѓу Македонија и Бугарија, но и на гасификација на целиот Југоисточен Регион на...

Мицкоски во Париз обвини дека Заев ја попречува правдата

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, заедно со потпретседателот Александар Николоски и членот на ИК на ВМРО-ДПМНЕ, Игор Николов во Париз остварија средба со членовите...

Заев: Треба да ги следиме и имплементираме препораките на Венецијанската комисија

Немаме намера да се враќаме назад. Имаме намера секојпат правата коишто се добиени да ги гарантираме, но тие да бидат и практично применливи, порача...

Заев: Заеднички ставови за соодветна примена на препораките од Венецијанската комисија

Законот за јазиците е една од алките што нѐ спојува во државата и така ќе продолжиме во иднина, градејќи заеднички ставови за сите препораки...

Пендаровски: Делото на Свети Климент Охридски е од значење за севкупната...

Претседателот Стево Пендаровски по повод христијанскиот празник Свети Климент Охридски упати честитка до поглаварот на Македонската православна црква – Охридска архиепископија, г.г. Стефан и...

Заев: Бројот на ученици што спротуваат сакаме да го зголемиме на...

Остануваме на намерата преку моделот на училиштен спорт да го зголемиме бројот на учениците што спортуваат од сегашните 5.000 на 50.000 во основното и...

Во Лондон Заев се сретна и со премиерот на Хрватска

Премиерот Зоран Заев на маргините на состанокот на лидерите на НАТО по повод 70-годишнината од постоењето на Алијансата, оствари средба и со премиерот на...