9 C
Skopje
20.11.2018 - 17:14

Ознака: Заев

Заев: Очекувам запазување на сите рокови околу носењето на уставните амандмани

Премиерот Зоран Заев очекува да бидат запазени сите рокови за процесот за донесување на уставните амандмани, што се обврска согласно Договорот од Преспа. -Деловничките рокови...

Заев ги слушна барањата за уставните нацрт-амандмани од новата пратеничка група

Премиерот Зоран Заев и владин тим ќе ги разгледаат  нацрт-амандманите на Уставот предложени од Независната пратеничка група од ВМРО-ДПМНЕ и коалицијата „За подобра Македонија". Заев попладнево...

Заев-Столтенберг: Пратениците донесоа голема и важна одлука

Премиерот Зоран Заев денеска имаше телефонски разговор со генералниот секретар на НАТО Јенс Столтенберг, кој изрази поддршка и честитки за успехот во понатамошна имплементација...

Заев: Сега не е време за предвремени избори

Премиерот Зоран Заев верува во полн четиригодишен мандат и не смета дека треба да има предвремени парламентарни избори, но оти за тоа се важни...

Заев: Се надевам дека опозицијата ќе помогне при изработката на нацрт-амандманите

Премиерот Зоран Заев денеска изјави дека се надева оти за помалку од 15 дена ќе бидат готови нацрт-амандманите и ќе бидат изработени заедно со...

Заев: Пратеници, да кажеме „да“, историјата ги памети правилните одлуки

Премиерот Зоран Заев денеска преку својата официјална фејсбук-страница ги повика пратениците да донесат правилна одлука и да кажат „да“ за можноста што е пред...

Телефонски разговор Заев-Ципрас по оставката на Коѕијас

Телефонски разговор по оставката на Никос Коѕијас имале премиерите на Македонија и Грција, Зоран Заев и Алексис Ципрас.  Според портпаролот на грчката Влада и министер...

Заев: Мора да ја искорениме сиромаштијата

Инвестирање во поголема гарантирана социјална помош за најранливите категории граѓани, во ран детски развој, полесен пристап до детски додаток, образовен додаток за деца,...

Заев: Спремен сум да седнам со сите, вклучитело и со лидерот...

Владата е овластен предлагач на уставните амандмани и е задолжена од Комисијата ако тоа го прифати Парламентот во рок од 15 дена да изготви...

Продолжува комисиската расправа за уставните измени

Собраниската Комисија за уставни прашања денеска треба да ја продолжи расправата за уставните измени согласно Преспанскиот договор. Расправата почна завчера, но ставовите на власта и опозицијата...